„Gaslighting“ je riječ godine. Što ona zapravo znači?

Prema popularnom Merriam-Webster rječniku, riječ koja se najviše koristila i pretraživala ove godine je „gaslighting“. Vjerojatno ste je često čuli u novijim filmovima i serijama, ali riječ nije nova i obuhvaća široko značenje
05.12.2022.
IMAGE SOURCE: Pinterest
RECOMMENDED

Američki rječnik Merriam-Webster, kojemu se najviše vjeruje po pitanju definiranja, značenja i izgovora engleskih riječi, svake godine objavljuje riječ koja se najviše koristila te godine. Najčešće korištena riječ u 2021. je bila, pogađate, cjepivo. A ovu, 2022. godinu, obilježila je riječ „gaslighting“ čije je pretraživanje poraslo za čak 1740 posto. Nju možemo često čuti među Gen Z populacijom i uvukla se u pop kulturu te je često dio narativa nekog filma ili serije. Međutim, riječ „gaslighting“ datira još iz 40-ih godina prošloga stoljeća te je danas dobila i šire značenje od onog za što se inače koristi.

Što je „gaslighting“?

Prema Merriam-Webster rječniku, gaslighting je „čin ili praksa grubog dovođenja nekoga u zabludu, posebice u vlastitu korist“. „Gaslighting“ je zapravo oblik emocionalne manipulacije koji se najčešće pojavljuje u zlostavljačkim i toksičnim vezama. Zlostavljač dovodi svoju metu u zabludu, stvara lažnu priču pri čemu žrtva počinje preispitivati svoje prosudbe i stvarnost. Zlostavljaču je poanta da kroz određeno vrijeme svoju žrtvu dovede do stanja nesigurnosti i sumnje u njezine prosudbe i postupke kako bi stvorio kontolu nad njom.

Osoba koja je žrtva „gaslightinga“ ima potpuno iskrivljenu percepciju stvarnosti i često će se osjećati da je ona kriva za sve što se događa u vezi sa zlostavljačem. „Gaslighting“ se kao riječ masovno koristi u trenutno popularnim serijama i filmovima u kojima pratimo toksične odnose romantičnih veza, prijatelja ili članova obitelji.

Podrijetlo riječi „gaslighting“

Iako riječ „gaslighting“ najviše čujemo među Gen Z generacijom, ona nije nova. Termin datira iz 40-ih godina prošloga stoljeća i dolazi iz naslova predstave iz 1938. i oskarovskog filma „Gaslight“ iz 1944. koji je nastao prema spomenutoj predstavi. Film prikazuje muža koji pokušava uvjeriti svoju ženu da je poludjela. To je napravio tako što je potajno prigušivao njihova plinska svjetla (gaslight) u kući na tavanu ujedno govoreći ženi i uvjeravajući ju da se svjetla ne mogu prigušiti i da ona ne može vjerovati vlastitoj percepciji.

„Gaslighting“ je s godinama dobio šire značenje

Kada je riječ „ gaslighting“ prvi put upotrijebljena sredinom 20. stoljeća, ona se odnosila na neku vrstu prijevare poput one u spomenutom filmu. Međutim, s vremenom je „gaslighting“ poprimio šire značenje i prestao se odnositi samo na ljubavne odnose. U današnje vrijeme, „gaslighting“ nad nama mogu vršiti mediji, političari, teoretičari zavjera, bilo tko tko širi lažne informacije, obmanjuje društvo i usmjerava mišljenje pojedinca ili skupine u svoju korist. „Gaslighting“ doista možemo staviti u bilo koji kontekst, posebice danas kada je ponekad teško prepoznati istinu od laži, stvarnost od virtualno kreiranog.

Samo ćemo spomenuti deepfake, i sve vam je jasno. „Gaslighting“ se smjestio i u narativ o sustavu ugnjetavanja cijele jedne zajednice. Obmanjivanje skupina poput LGBT+ zajednice, žena, Afroamerikanaca i sličnih zajednica kojima svjedočimo kroz povijest i koje je gurnulo spomenute skupine na marginu društva, također se smatra gaslightingom.

S obzirom na sva događanja u svijetu i prenošenju vijesti o istima, nije ni čudo što je „gaslighting“ riječ godine. Mi vam samo želimo poručiti da ako se pronađete u situaciji gdje vas vama bliska osoba sustavno gaslighta, zapamtite da to nije vaša krivica i da je ta osoba odlučila da će se tako ponašati, bez obzira na to kakvi ste vi prema njoj. Nećete ih promijeniti i nikako nemojte mijenjati sebe zbog nje!

SAZNAJ VIŠE: