Hladni dani su (opet) tu: Kako izbjeći prehladu (i druge bolesti)

20.10.2021.
RECOMMENDED

Simptomi jesenje prehlade – curenje nosa, začepljen nos, kašalj i blaga groznica – su poznati svima. Iako ne postoji jedan potpuno pouzdan način da se ona izbjegne, kombinirati nekoliko stvari je djelotvorno kada se zasniva na prevenciji i uvođenju nekih zdravih navika koje pomažu da se ojača prirodna obrana organizma.

PERITE RUKE

Ok, ovo je rečenica kojoj ne možemo pobjeći već duže vremena, ali koliko god nam već dosadno zvučala, higijena ruku ostaje glavna mjera zaštite od bilo koje vrste zaraze. Perite ruke 20-30 sekundi i osušite ih papirnatim ručnikom što će spriječiti razmnožavanje bakterija. Ako u datom trenutku niste u prilici da operete ruke, nanesite neki antiseptik na bazi alkohola.

IZ VEĆ DOBRO POZNATIH RAZLOGA, ANTISEPTICI SU POSTALI ZASEBNA KATEGORIJA NJEGE I POSTOJE MNOGE OPCIJE KOJE NE ISUŠUJU KOŽU I KOJIMA SU DODANI NJEGUJUĆI SASTOJCI POPUT PANTENOLA, VITAMINA E, GLICERINA, EKSTRAKTA KAMILICE I SLIČNO.

NE DIRAJTE LICE RUKAMA

Trljamo oči, trljamo nos, pokrivamo usta rukama, sve su to sigurni načini da virus dođe do našeg organizma. Imajte na umu da ljudi koji često dodiruju oči i nos podliježu 41% većoj vjerojatnosti da razviju infekcije gornjih dišnih puteva od onih koji to ne čine. 

PIJTE ČAJ

Jesen je idealno vrijeme za zeleni čaj. Ova vrsta čaja (a posebno matcha) sadrži više posebne vrste katehina, moćnih antioksidanasa koji jačaju tijelo. U čaj možete dodati đumbir, limun ili med.

Druga dobra opcija je da skuhate biljni čaj. Kamilica i kadulja imaju antibakterijsko svojstvo, dok cvijet lipe i origano pomažu kod početnih simptoma prehlade. Čaj divlje ruže i trputca su pouzdani izvori vitamina C.

UNOSITE DOVOLJNO VITAMINA

Trudite se jesti na takav način da neophodne mikronutrijente i vitamine unesete u organizam hranom. Ovo se posebno odnosi na vitamine: C, D i E. Ako se bojite nedostatka, konzultirajte se s liječnikom.

S dolaskom jeseni mnogi počinju uzimati dijetetske suplemente na bazi biljaka poput ehinaceje, ginsenga i bijelog luka, zbog rasprostranjenog vjerovanja da pomažu jačanju imunološkog sistema. Ipak, imajte u vidu da je kvalitetna prehrana za osobu koja nema druge kronične zdravstvene probleme najbolji način da se očuva obrambeni mehanizam i da znanost ne podržava upotrebu ovih proizvoda za sprečavanje prehlade (kao ni drugih bolesti).

HRANITE SE RAZNOVRSNO

Ovo je nemoguće pre-naglasiti. Evo nekoliko namirnica koje bi trebalo uključiti u svoj jesenji plan prehrane kako biste spriječili prehladu.

  • Svježe povrće i voće (5 porcija dnevno). Jeste li znali da čak i njihove boje crvena, žuta, narančasta, ljubičasta i zelena ukazuju na visok sadržaj fitonutrijenata, od kojih većina ima antioksidativni učinak?
  • Masna riba (poput tunjevine, lososa, skuše i morskih plodova) zato što povećani unos omega 3 masnih kiselina može stimulirati proizvodnju stanica koje se bore protiv infekcija.
  • Jogurt i kefir koji sadrže žive bakterijske kulture i tako poboljšavaju zdravlje mikrobioma, što zauzvrat utječe na stanje imunološkog sustava.
  • Orašasti plodovi i svježe začinsko bilje zato što su bogati cinkom, čiji su pozitivan učinak na imunološki sustav stručnjaci odavno primijetili.

KADA POČNE HLADNA JESENJA SEZONA TRUDITE SE SMANJITI UNOS SLATKOG I ALKOHOLA.

DODAJTE ZDRAVE ZAČINE

Začini poput kurkume, klinčića i cimeta korisni su u hladnoj sezoni zato što sadrže antioksidanse, vitamine, kao i supstance koje imaju protuupalno i antibakterijsko svojstvo.

PRONAĐITE NAČIN DA SE OSLOBODITE DIJELA STRESA

Kronični stres, posebno u kombinaciji s nedostatkom sna, jedan je od temeljnih uzroka pada imuniteta. Zato spavajte najmanje 8 sati, uključite u dnevnu rutinu jogu i meditaciju, radite vježbe disanja… Jednostavnije rečeno, pronađite aktivnost koja vam godi i upražnjavajte je redovno.

IDITE U PRIRODU

Jedan od provjerenih načina da smirite živce i ublažite stres je šetnja, pogotovo ako je u prirodi. Ljekovito svojstvo jedinstva s prirodom zabilježeno je još 1980-ih u Japanu i ova vrsta terapije se zvala šinrin-joku, ili “šumsko kupanje”.

OSTAVITE PUŠENJE

Ne samo da dim cigareta izaziva oksidativni stres u tijelu i samim time urušava imunitet, on također iritira dišne puteve, isušuje sluznicu nosa i povećava podložnost prehladama.

Suhi zrak u prostoriji također isušuje sluznicu nosa, pa postavite osvježivač zraka blizu svog radnog mjesta i pijte dosta tekućine tijekom dana.

Ovaj članak je prvobitno objavljen na buro247.ru

SAZNAJ VIŠE:
Kristina Mikulić
| 06.04.2022.