BURO. istražuje: što je probiotički skincare napravio mojoj koži

Nakon mjesec dana testiranja isključivo probiotičke rutine njege kože, dobila sam rezultat kojeg nisam očekivala. I ne, nije ono što mislite. Saznajte što stvarno može napraviti probiotički skincare.
01.04.2023.
IMAGE SOURCE: Pinterest, Darcy Manson, Eems Diary, Fashionpotluck, FabuSpot, Opposite, Rich Begany photography, Jenna Gang photography

Mikrobiom kože tema je koja se već dugo provlači u skincare krugovima. Istražuju se mikroorganizmi koji žive u simbiozi s našom kožom, otkrivaju se mehanizmi koje obavljaju na našoj koži kao i što se desi s kožom kad se dogodi disbalans mikrobioma. Znanstvenici koji su posvetili čitav život ovom mikro svijetu čvrsto vjeruju kako se s regulacijom mikrobioma odnosno kako probiotička rutina može riješiti čitav spektar problema na koži. Kozmetički formulatori koji se time usko ne bave time, sumnjičavi su. 

Kad god u svojem poslu uspijem susresti znanstvenike volim ih pitati o ovom segmentu kozmetike. Moje trenutno mini istraživanje dovelo je do ovog odgovora. Svi se slažu kako je mikrobiom kože zanimljivo područje koje treba istraživati. Ono oko čega se ne slažu jest treba li prilagoditi njegu kože isključivo regulaciji mikrobioma kože. Kad smo nedavno bili u Chanel laboratoriju, Nicola Fuzzati, direktor istraživanja inovativnih sastojaka, mi je odgovorio kako je to još uvijek nedovoljno istraženo da bi se mogao stvoriti univerzalno odgovarajući probiotički skincare koji će se moći prilagoditi svakom tipu kože. Mikrobiom se iznimno razlikuje od kože do kože, stoga bi takav pristup trebao biti iznimno personaliziran. Po njegovom mišljenju, taj smjer u njezi kože treba slijediti, ali ne još primijeniti, jer je potrebno još mnogo istraživanja. 

Ipak, na tržištu postoje mnogi već veliki brendovi koji se bave isključivo mikrobiomom poput Tula, BYOMA, Gallinée, Korres koji ima jednu od linija baziranih na probiotičkoj metodi, a mnogi drugi brendovi ponosno naglašavaju kako koriste probiotike u svojim proizvodima.

Kako probiotici mogu postojati u kozmetici?

Kad dođemo do samog procesa proizvodnje probiotičkog skincarea, nailazimo na problem testiranja stabilnosti. Naime, postoji čitav spektar procesa koji su fokusirani na to da se u našim kremama ne razmnože mikroorganizmi odnosno probiotici. Čisti probiotički skincare zapravo je rijetkost. Upravo zato kroz kozmetiku nanosimo prebiotike i postbiotike. Možemo to zamisliti kao hranu ili stvaranje plodnog tla za mikroorganizme koji čine dobro našoj koži.

Moja je koža veoma masna i sklona začepljivanju, a ako ne pazim s proizvodima, prištići i akne se lako vrate u moj život. Istovremeno, moja znatiželja je još i jača od samog straha da će mi se akne vratiti. Tako je na šalter moje znatiželje došao i probiotički skincare. Odlučila sam mjesec dana imati kompletno probiotičku rutinu koja se sastojala od cleansera, seruma i hidratantne kreme. Jedino nisam uspjela pronaći adekvatan probiotički SPF, no to ćete mi oprostiti.

ŠTO SAM OTKRILA NAKON MJESEC DANA TESTIRANJA?

Već u prvom tjednu naišla sam na problem. Probiotička rutina donijela je crvenilo i iritacije. Tjedan kasnije stigli su oni sitni prištići koji najavljuju narušenu kožnu barijeru. Krema koju sam koristila bila je lagana i vodenasta stoga je ona zapravo bila idealna. Cleanser ne stoji dugo na koži, stoga na njega uvijek zadnjeg sumnjam. Brzim preglednom sastojaka otkrila sam kako ću serum prvi eliminirati. Nakon toga koža se smirila. Kao jedan od prebiotika, serum je sadržavao mliječnu kiselinu, a svakodnevno nanošenje eksfolirajućih kiselina, čak i onih blagih, nikad nije dobra ideja. Ono što se trebalo desiti jest uspostavljanje zdravog balansa kožne barijere, a moja se ovom rutinom zapravo narušila. Ostatak mjeseca rutina je bila vrlo jednostavna.

Sastojala se od probiotičkog čišćenja lica i hidratantne probiotičke kreme, a serum sam nanosila jednom do dva puta tjedno. Ujutro bi na red došao i SPF, no to je bilo to.

Mjeseca dana testiranja je završilo i zaključak je bio – ništa specijalno. Moja se koža vratila u normalu, ali nije bila fenomenalna kao što zna biti u rutini s vitaminom C i retinolom. Pretpostavljam kako bi kombinacija seruma s tim aktivnim sastojcima i probiotičkom kremom bila mnogo bolje rješenje od čiste probiotičke rutine. Ovo nije bio prvi put da isprobavam kompletno probiotičku rutinu, no zaključak je da se moram složiti s onom granom znanstvenika koji podsjećaju kako mikrobiom kože nije još dovoljno istražen da bi se samo s probiotičkom kozmetikom mogao postići fenomenalan rezultat.

PROBIOTIČKI skincare VRIJEDan PAŽNJE

Ipak u mojim rundama isprobavanja probiotičkog skincarea otkrila sam nekoliko proizvoda koji su me oduševili senzornim iskustvom i krajnjim rezultatom a to su fermentirani toner od brenda Gallinée pod nazivom Prebiotic Face Vinegar i njihov serum za obnovu mikrobioma kože Youthful Serum koji pruža intenzivnu hidrataciju te vidno osvježi izgled kože. Korres nudi fantastičan probiotički kremasti čistač Greek Yoghurt Foaming Cream Cleanser kojeg bih preporučila svakome sa suhom kožom te gel kremu koja je idealna za kožu koja se lako začepi, a Korres hranjiva maska iz iste Greek Yoghurt linije dobro dođe na kraju tjedna kad želimo napraviti reset na koži. 

Kao i uvijek, sve inovacije pomno pratim i testiram. Probotički skincare nećemo u potpunosti otpisati, no nije još spreman ispuniti sva obećanja za mikrobiom kože koja često najavljuje.

SAZNAJ VIŠE: