Ovo nije priča o Belli Hadid.
Oduvijek sam imala “obraščiće” nevezano za to koliko imam kilograma. Ovo će vam posvjedočiti svako tko je vidio moje fotografije kad sam bila mala na kojima mi se vide rebra, ali zato lice uokvireno loknicama podsjeća na klasičnog Kerubina. Ti moji obrazi nikada mi nisu zapravo predstavljali problem – sve dok nisam prešla četrdesetu.
Ako vas estetska kirurgija i trendovi na društvenim mrežama iole zanimaju (a i ako vas ne zanimaju, bombardirani ste njima od jutra do sutra), možda ćete se začuditi što sam se na ovu intervenciju odlučila s četrdeset i dvije godine kada većina protivnika iste tvrdi da problemi nastaju upravo kada se izvodi poslije četrdesete zbog općeg gubitka volumena lica. Odgovor je, kao i kod svih drugih intervencija jednostavan: prvi preduvjet za dobar rezultat jest je li kandidat pravi ili ne. Ja to jesam bila. Drugi je odabir pravog kirurga.
Naime, baš zbog toga što moje lice ima dosta volumena (ujedno i razlog zbog kojeg nikada nisam koristila filere u svojoj anti-age rutini), a koža mi je i dalje elastična zahvaljujući dobroj genetici, taj volumen u obrazima se počeo pomjerati na dolje – prokleta gravitacija čini svoje – a mene je počelo nervirati što mi je kontura vilice izgubila oštrinu.
Na pamet mi nije padalo da bi rješenje mogao biti buccal fat removal koji sam do tad vezivala za mlada polu-vanzemaljska lica poput Belle Hadid i rezultate od kakvih bih pobjegla glavom bez obzira poput onih s kojima je završila Leah Michelle. Za vrijeme intervjua s jednim (divnim i najboljim, ako smijem biti subjektivna) kirurgom, požalila sam se na svoj problem i pitala ga mogu li ovaj problem riješiti nekim tretmanom a la Morpheus 8, a on je predložio buccal fat removal kako bi se obrazi “olakšali”, a njihovo spuštanje usporilo. Ono što me je posebno začudilo jeste i to što sam saznala da se rezultati neće promijeniti ni ako budem gubila ili dobivala na težini, kao što je to slučaj s praktično svim drugim kirurškim intervencijama. Zašto sam se začudila, iskreno ne znam, kada se i sama vrlo dobro sjećam svojih rebara i okruglog lica.
I tako sam se, nekoliko mjeseci nakon ovog razgovora, našla “na stolu”.
Što je buccal fat removal
Buccal fat removal je upravo ono što mu samo ime govori, tj uklanjanje masnih jastučića iz obraza kirurškim putem. Sama procedura može se izvoditi i u lokalnoj anesteziji što ju je približilo lunchtime intervencijama iako se realno radi o operaciji koja podrazumijeva rezove. Izvodi se tako što kirurg napravi male rezove na unutrašnjoj strani obraza i odstrani dio masnog tkiva. Dakle, kratko traje ako se izvodi samostalno, rezovi (a samim tim i ožiljci se ne vide), a u teoriji su rezultati odmah vidljivi (o tome što je stvarno odmah vidljivo, malo niže u tekstu).
Kako se izvodi
Neki kirurzi tvrde da se sama intervencija može izvesti za „samo 5 minuta po obrazu“, a kako ne zahtijeva totalnu anesteziju nema potrebe da se u bolnici ostaje cijeli dan ili preko noći.
Buccal fat removal može se izvoditi samostalno ili kao dio nekoliko procedura u okviru liftinga lica i/ili vrata, na primjer, kada trajanje same intervencije, oporavak, kao i anestezija postaju mnogo ozbiljniji. Masni jastučić se „pali“, a rez s obično zašiva koncima koji se resorbiraju pa nema potrebe za njihovim uklanjanjem. Moji konci su ispali sami.
Kada intervenciju izvodi iskusan i stručan kirurg, ona se smatra poprilično sigurnom (za razliku od Brazilian but lift-a). Ipak, kao i sve operacije, i ona sa sobom nosi određene rizike od komplikacija, a one uključuju infekcije, krvarenje i ožiljke i privremeni gubitak osjećaja u obrazima (što se dogodilo i meni – imala sam osjećaj kao da me prolazi anestezija poslije zubara), oštećenje mišića koje je vidljivo dok se osoba smije ili previše upale obraze (prisjetite se Demi Moore na Fendi reviji ili same Michelle).
Kako bi se izbjegla bila koja od ovih neželjenih posljedica, neophodno je da proceduru izvodi odgovoran i stručan kirurg, koji je pored tehničkog znanja, u stanju da procijeni i mentalno stanje pacijenta i predoči realna očekivanja i rezultate.
Osobno, same operacije se ne sjećam – bila sam u dubljoj sedaciji- a bola nije bilo ni u jednom trenutku, kako neposredno nakon operacije tako i za vrijeme cijelog oporavka. Nekih blagih modrica se jedva sjećam, čini mi se da su trajale svega koji dan.
Ono što možete očekivati jest oticanje i to ozbiljno oticanje.
Yours truly, pretvorila se u vjevericu iz crtanog filma na koju su i psi (prvi i jedini put u životu) režali. Pošto sam prirodno sklona oticanju, ovo mi je realno bio najveći problem i najduže je trajao i pored preporučenih tretmana limfne drenaže. Bilo mi je potrebno desetak dana da se odvažim i da izađem na ulicu bez kapuljače. Poslije toga, nitko nije primijetio apsolutno ništa, a ja sam se spremila da se po tko zna koji put u životu učim strpljenju i sačekam rezultate.
Kakve rezultate možete očekivati?
Ovo je jedan od operativnih zahvata koji kada se napravi kod adekvatno odabranih pacijenata, daje nevjerojatno vidljiv rezultat. Jedini problem jeste taj što je za njegovu vidljivost neophodno (u teoriji, a i praksi ako je suditi po mom slučaju) da prođe period od minimum četiri mjeseca.
Moja sreća da nitko ništa ne primjećuje, i svijest o tome da će sve izgledati prirodno, polako je zamijenila dosad zbog dugog čekanja, a onda se dogodilo: prvo sam naravno primijetila definiraniji i svježiji odraz u ogledalu, a zatim su me ljudi počeli pitati jesam li izgubila kilograme (nisam) i počeli su komentirati kako lijepo izgledam ali da im nije jasno zbog čega točno. Bingo!
Je li ova intervencija namijenjena svima?
Nije. Operativni zahvat otklanjanja masnih jastučića iz obraza, rezerviran je samo za pacijente koji imaju lice koje je (pre)okruglo i ne treba ga raditi kod pacijenata koji imaju normalan volumen u obrazima, a naročito ne kod pacijenata kod kojih su jagodične kosti već izražene.
Koji su potencijalni rizici
Sama lokalizacija masnog jastučića koji je veličine oraha jeste potencijalni rizik, zato što se nalazi u blizini vrlo važnih anatomskih struktura. Operacija je jako jednostavna ako je izvodi plastični, rekonstruktivni i estetski kirurg ili pak maksilofacijalni kirurg i ukupno traje oko 30 minuta, a kada se izvodi samostalno ne zahtijeva totalnu anesteziju.
Da li bih je napravila ponovo?
Apsolutno.
Prijavite se na BURO. beauty newsletter gdje vas na jednom mjestu čekaju sve novosti o svijetu ljepote, beauty savjeti, prijedlozi i recenzije.