“Show must go on” je vjerojatno najbolja rečenica kojom se može opisati trenutno stanje u kući Gucci. Svijet se opravio od iznenadnog odlaska Alessandra Michelea, sve oči su uperene u Sabata de Sarna koji će svoju prvu kolekciju predstaviti u rujnu ove godine, a kolekcije i kolaboracije i dalje izlaze. WWD je prije nekoliko dana objavio financijsko izvješće kuće Kering u kojem stoji da Gucci i Balenciaga bilježe pad prodaje. Gucci bilježi pad prodaje od 14%. Jasno je da Kering trenutno ima određene probleme jer su u samo godinu dana njihovi najpopularniji brendovi pretrpjeli značajne udarce.
Balenciaga se polomila na skandalima (povratnički intervju Demne Gvasalije nije baš odjeknuo), a Gucci je ostao bez Michelea kojeg su ljudi iz industrije obožavali. Sve navedeno je stvorilo određenu dozu nepovjerenja kod kupaca koji trenutno ne žele pripadati plemenu Balenciaga, a u Gucciju nemaju više pleme kojem bi uopće pripadali.
Gucci je najisplativiji brend grupacije Kering i Francois Henri Pinault aktivno radi na tome da se ta dominacija zadrži. Novi plan uključuje otvaranje ultra luksuznih prodajnih salona u kojima mogu kupovati samo oni iz skupine 1%. Njih ekonomska kriza nije dotakla i ista pravila za njih ne vrijede.
U ovim salonima će biti ponuđena najskuplja odjeća, nakit i namještaj, a niti jedan komad neće koštati ispod 40 tisuća eura, kako je neki dan izjavio F.H.Pinault. Ti otmjeni saloni će se naći unutar postojećih Guccijevih dućana, ali i kao nova prodajna mjesta. Prvi salon će se otvoriti u travnju u Los Angelesu. Pinault kaže da ne sjede skrštenih ruku i čekaju Sabata da kreira kolekciju. Brend aktivno radi na promocijama, a jedna od njih uključuje veliki arhivsku izložbu koja će se postaviti u Šangaju. Azijsko tržište je i dalje nestabilno za većinu brendova koji su ovdje zarađivali veliki novac. Svima je u interesu da se oporavi i da što više budu prisutni kako kroz revije i izložbe tako i kroz influencer marketing.
Najveći konkurent Keringu je LVMH koji je uspio izboriti profit u ovim čudnim vremenima, a sve zahvaljujući ogromnim budžetima koje su ulagali u oglašavanje. Prije koji tjedan smo pisali o kampanji za kolaboraciju s Yayoi Kusamom. Dovoljan je samo jedan pogled na globalne aktivacije da vam bude jasno da su u iste utrošeni milijuni dolara. Postoji i podatak o potrošnji za marketinške aktivnosti, a isti kaže da je Louis Vuitton potrošio skoro 900 milijuna eura na oglašavanje, dok je Gucci potrošio oko 480 milijuna eura.
Zlatna koka svake kuće su modni dodaci i Gucci u tom sektoru puno nade polaže u torbu Jackie koju su već stavili u ruke Dua Lipe i brojnih influencerica. U kampanji se pojavljuje glumica Dakota Johnson koja je dugogodišnje zaštitno lice brenda, ali i tip žene čiji je stil odlično korespondirao s estetikom Alessandra Michelea. Gucci trenutno funkcionira na razini održavanja (bez obzira na nove salone) i čekaju veliki zalet u rujnu. Pinault je jasno dao do znanja da je zarada u 2022. ispod njegovih očekivanja i da će napraviti sve što je u njegovoj moći da se Balenciaga i Gucci vrate na svoje pozicije. Demna će morati isporučiti snažnu kolekciju koja će skrenuti s priču sa skandala na odjeću, a Gucci ne može napraviti čudo prije jeseni osim dobre pripreme za novu eru brenda.