Kako je brend Admiral napravio revoluciju u izradi replika nogometnih dresova

Admiral je brend čija se povijest često zanemaruje, no upravo on je zaslužan za proizvodnju prvih replika nogometnih dresova čime je zauvijek promijenio ovaj sport
29.04.2024.
IMAGE SOURCE: Profimedia/ Admiral
RECOMMENDED

Kada odete na putovanje,  svojim muškim članovima obitelji (koji vole nogomet) donijet ćete dres reprezentacije ili kluba koji potječe iz tog mjesta. Ne trebate tražiti taj komad odjeće po stadionima ili u skrivenim uličicama, dovoljno je da uđete u trgovinu sportske odjeće. Replike dresova koje svaki navijač voli nositi na utakmicama danas se mogu pronaći posvuda. No, prije samo 50 godina navijači i fanovi ovoga sporta bili su poprilično kreativni u sastavljanju replike dresa. To bi radili tako da sašiju amblem kluba na improviziranu odjeću.

„Uradi sam“ projekti nogometnih majica trajali su sve do prosinca 1973. godine, tog specifičnog datuma kada je u prodaju puštena prva službena replika klupskog nogometnog dresa. Iza tog revolucionarnog dropa stajala je skromna tvrtka u Midlandsu pod imenom Admiral. Admiral je prvenstveno bio brend čarapa, a između Prvog i Drugog svjetskog rata okušao se u izradi funkcionalne odjeće za mornaricu što je evoluiralo u sportsku odjeću, uglavnom za ragbi. Ambiciozni i karizmatični novi vlasnik Admirala, Bert Patrick, predvidio je putanju kojom će nogomet krenuti.

Multimilijunska suradnja s Leeds Unitedom je odredila budućnost brenda

Jašući na valu Svjetskog nogometnog prvenstva 1966. godine, Bert Partick je pokušavao odvući Admiral u moderno doba sporta. Njegov direktor John Griffiths bio je zaslužan za prvi kamen temeljac u proizvodnji replika nogometnih dresova. Naime, John i još jedan prodavač iz Admirala odvezli su se od Wigstona u Leicestershireu do Yorkshirea na sastanak u tvrtki za naručivanje kataloga poštom na periferiji Leedsa. Sa sobom su ponijeli par uzoraka dresova za ragbi i nogomet te ih predstavili kupcu koji je bio poprilično nezainteresiran.

Posao nije sklopljen i njih su dvojica odlučili utjehu pronaći u obližnjem kafiću. Uživajući u engleskom doručku, shvatili su da se održava trening Leeds Uniteda upravo preko puta kafića. John i njegov kolega prešli su ulicu i predstavili se tadašnjem menadžeru kluba, legendi engleskog nogometa, Don Revieju. Objasnili su svoj dolazak u Leeds, nakon čega ih je Revie pozvao u svoj ured na šalicu čaja, vidno zainteresiran za uzorke dresova. Prvotni propali posao Admirala i šalica čaja s Reviejom zauvijek su promijenili nogomet.

admiral nogometni dresovi

Dogovor je bio takav da bi Admiral redizajnirao komplet (ostajući vjeran Reviejevom zahtjevu da izgled Real Madrida ostane netaknut) i, iskoristivši prednost Zakona o autorskim pravima za dizajn iz 1968., registrirao uzorak tako da ga samo Admiral može legalno proizvoditi. Do tog trenutka, i profesionalni i amaterski klubovi jednostavno su kupovali generičke, nestandardne uzorke od trgovaca. Admiral je predlagao proizvodnju identičnih dresova Leeds Uniteda u dječjim veličinama za prodaju navijačima, čime bi se pokrili troškovi novog ugovora s Reviejem, kao i troškovi proizvodnje.

Kako bi naglasio povoje ugovora o majicama 1973., Leeds je prvi put izašao na teren noseći svoj uzorak s markom Admiral u istom mjesecu kada se Griffiths sastao na terenu s Reviejem. Kako nisu postojali prethodni ugovori niti propisi, Leeds je mogao raditi što je htio, mijenjajući opremu usred kampanje.

Ubrzo nakon toga, Admiral je počeo izradu replika dresova prvo u dječjoj veličini, a kasnije i u veličini za odrasle. Iako je trebalo proći desetljeće prije nego što su veličine za odrasle ušle na tržište, Admiral je osigurao odraslim navijačima trenirke koje su igrači nosili dok su hodali igralištem prije početka utakmice.

admiral nogometni dresovi

22. prosinca 1973. Bert Patrick i John Griffiths gostovali su na Elland Roadu na domaćoj utakmici Leedsa protiv Norwicha. Momčad Revieja još uvijek je bila neporažena u ligi, raspoloženje je bilo slavljeničko, a prve replike dresova službeno su puštene u prodaju javnosti. Bijeli Leeds dresovi, žute majice i trenirke prodavale su se po cijeloj zemlji. Taj Admiralov pothvat natjerao je  sve ostale brendove sportske odjeće da uskoče u vagon izrade replika nogometnih dresova.

Na vrhuncu uspjeha. Admiral je izradio dresove za više od 100 klubova i reprezentacija. Proizveo je neke od najpoznatijih dresova nogometa, od domaćeg dresa Manchester Uniteda 1977. do dresa Engleske za Svjetsko prvenstvo 1982. Međutim, do 1980-ih, druge sportske marke su sustigle Admiral i uspjele ga izgurati iz posla. Admiral je pokušavao držati korak, pozajmljujući od banaka, ali sredinom desetljeća njihova tvornica u Wigstonu je zatvorena.

Iako nije toliko popularan kao što su Nike, Umbro ili adidas, Admiral je slavljen kao jedan od najutjecajnijih brendova u povijesti nogometa. Upravo ovaj brend je utkao put ka proizvodnji replika dresova i ostale opreme, omogućavajući navijačima da uživaju u igri svog najdražeg kluba kao nikad prije.

Admiral objavio knjigu koja prikazuje njegove najbolje replike dresova

Kako bi proslavio svoju često zanemarenu, ali utjecajnu povijest, Admiral je u suradnji s Halcyon Publishingom i suosnivačem časopisa Glory Magazine Lee Nashom, objavio detaljan pregled svojih najboljih kompleta ikada. Nash je zatražio pomoć fotografa Jamesa Hendleya, i sam nogometnog fantatika, da zabilježi 100 majica u novoj knjizi pod nazivom „Admiral 50 Years of the Replica Shirt.“

admiral nogometni dresovi

Nash je posegnuo za Admiralovom arhivom, pronalazeći stare i nove majice, zatraživši pomoć od klasičnih nogometnih majica, kultne opreme i privatnih kolekcionara iz Ujedinjenog Kraljevstva i Europe. Knjiga također sadrži intervjue i sjećanja legendarnih igrača, komentatora i navijača, uključujući Harryja Pearsona, Maisie Adam, Garyja Linekera, Alana Shearera i druge.

admiral nogometni dresovi

admiral nogometni dresovi

Admiralova knjiga  „50 Years of the Replica Shirt“ dostupna je za prednarudžbu u iznosu od 56 američkih dolara, a počet će se isporučivati ​​u lipnju 2024.

SAZNAJ VIŠE: