Osim što nudi ono najbolje od svijeta dizajna, bilo da je riječ o namještaju, modi, uporabnim predmetima ili kao i brojna predavanja i izložbe, Zagreb Design Week u danima kada se održava, a ove godine je to 25. – 29. rujna u prostorijama Jadran filma, donosi pregršt dobre zabave. Koncerti, projekcije filmova, brojne edukativne i zabavne radionice. za svakog ponešto!
SRIJEDA (25.9.)
Prvi dan ZGDW-a u 21.00 h očekuje nas IDEM, koncert solo projekta Antuna Alekse, trombonista bendova Porto Morto i JeboTon Ansambl te gitarista i pjevača benda Trophy Jump. U posve novom izričaju Antun s bitter-sweet notom dotiče sve njemu bitne teme kroz pjesme zamišljene prvenstveno da budu hit samome autoru, a potom potencijalno i široj publici.

Ovaj je projekt sa svojih 6 izbačenih singlova i prvim albumom „poyy“ u ni godinu dana postojanja privukao veliku naklonost publike i kritike. Tome najbolje svjedoče brojni uspješni nastupi po klubovima i festivalima, te osvojeni Porin za novog izvođača godine i tri Rock&Off nagrade (Veliki prasak, Rock&Off izvođač godine i album godine).
ČETVRTAK (26.9.)
U četvrtak 26. rujna, također u 21.00 h rasplesat će vas Ki Klop, zagrebački disco pop mutant i novo teatralno lice na alt sceni. Bend su osnovali Jakov Ramničer i Luka Žigolić, a priključenjem bubnjarke Laure Tandarić postali su tročlani bend. U novoj formaciji Ki Klop je postao reaktor sirove energije koji sa stagea sve pred sobom usisava u crnu disko rupu. Sa snažnom, čvrstom i upečatljivom ritam sekcijom te zaraznim plesnim beatovima, Ki Klop kroz mantrične gitare i vokale sve prisutne na podiju baca u plesni trans.


Četvrtak je na Zagreb Design Weeku također posvećen modi, odnosno modnom dizajnu donosi nam dokumentarac redateljice Hannah Summer, Vivienne Westwood – God Save the Queen. Prozvana „majkom punka“, Vivienne je dizajnirala odjevne kombinacije Sex Pistolsa i tako pomogla oblikovati estetiku cijelog punk rock pokreta. Vivienne uz Malcolma McLarena 1981. debitira na Tjednu mode u Londonu, a iako je ostavila trajan trag u modnom svijetu i kulturi općenito, uvijek je imala “političku agendu“. Za svoju je odjeću voljela reći da ima “priču, identitet, karakter i svrhu”, a priča o ovoj velikoj dizajnerici na rasporedu je u 18.00 sati.

PETAK (27.9.)
U petak 27. rujna očekuje nas Food & Design, fascinantan dokumentarac koji istražuje svijet dizajna hrane kroz intervjue s renomiranim stručnjacima iz Italije, Španjolske, Tajvana, Nizozemske i Ujedinjenog Kraljevstva. Film hranu redefinira kroz prizmu kreativnosti i dizajna, otkrivajući njezine nove dimenzije. Projekcija filma Food & Design počinje u 18.30 h.

Za glazbeni program je zadužen Pocket palma, hit synth-pop trio u sastavu Luka Vidović, Anja Papa i Bruno Žabek, koji ne prestaje nizati albume odlično prihvaćene od publike, ali i kritike.


SUBOTA (28.9.)
Subota je posvećena Italiji, zemlji partneru ovogodišnjeg Zagreb Design Weeka pa nakon dokumentarca i predavanja, dan zatvaraju DJ Pasta & Foresta kao Proslava talijanskog groovea. DJ Pasta je alias talijanskog DJ-a i producenta Davidea Pive, dobro poznatog imena talijanske indie pop scene, s dubokim korijenima u projektima kao što su Amari i Fare Soldi. Foresta, talijansko-brazilska kantautorica poznata je po svojoj elegantnoj fuziji soula, R&B-a i bossa nove, a njezina glazba teče između talijanskog i portugalskog. S pjesmama koje je producirao DJ Pasta, napravila je upečatljiv debi, osvojivši publiku svojim magnetičnim glasom i glatkim, jazzy aranžmanima.
Za ovu posebnu prigodu na Tjednu dizajna Zagreb, DJ Pasta i Foresta okupit će se za ekskluzivni DJ set, spajajući talijanski pop groove, skrivene dragulje, funk pjesme i više od toga. Podršku će im pružiti DJ Mirzaisfab, organizator njihova gostovanja. U subotu će se također održati projekcija filma Design Is One: The Vignellis. Riječ je svojevrsnoj biografiji koja prati karijere Massima Vignellija i njegove supruge Lelle kao eminentnog dizajnerskog tima poslijeratnog doba.

NEDJELJA (29.9.)
Zagreb Design Week završava nedjeljnom projekcijom dokumentarnog filma „Dizajn za sve“, koji pruža uvid u revolucionarni pristup inkluzivnom dizajnu. Kroz priče troje nevjerojatnih ljudi, ovaj inspirativni film prikazuje kako dizajn može transformirati svakodnevni život i omogućiti veću dostupnost i inkluzivnost svima, bez obzira na sposobnosti. Od senzorno prilagođene odjeće za djecu do prilagodljivih kostima za Halloween, Targetov tim koristi dizajn za stvaranje proizvoda koji donose radost svakome. Otkrijte kako inkluzivni dizajn ne samo da poboljšava živote, već oblikuje budućnost dizajnerske industrije. Projekcija počinje u 17.30 sati u vrtu.
Originalni tekst objavljen je 16. rujna 2024.
Još nas malo dana dijeli do početka najvećeg i najvažnijeg festivala dizajna u Zagrebu. Zagreb Design Week stiže sa svojim jedanaestim izdanjem i to na potpuno novoj lokaciji koja nas je u startu zaintrigirala. Naime, od 25. do 29. rujna moći ćete zaroniti u svijet inovativnog dizajna i umjetnosti u Jadran filmu, kultnom filmskom studiju u Dubravi. Posjetitelji po prvi put imati priliku vidjeti neke od prostorija u Jadran filmu koje su do sad bile zatvorene za javnost, a u studiju koji nosi ime Orsona Wellesa, jednog od najpoznatijih redatelja svih vremena koji je šezdesetih godina prošlog stoljeća djelovao u Zagrebu, izlagat će najbolji proizvođači namještaja iz Hrvatske i jugoistočne Europe.


U parku Jadran filma, na glavnoj pozornici, održavat će se predavanja, paneli, glazbeni i filmski programi, ali kako to već biva svake godine kada je u pitanju ZGDW, prostor je to i za cjelodnevno opuštanje uz razne aktivnosti, brojne radionice i širok izbor hrane i pića. Za početak, potrebno je objasniti samu temu ovogodišnjeg festivala. Tema je „Breaking the Glass Ceiling“, u prijevodu „Razbijanje staklenog stropa: Revolucija dizajna“. Stakleni strop sintagma je koju je 1978. godine prvi put skovala spisateljica Marilyn Loden kako bi opisala nevidljivu prepreku koja ženama onemogućava napredovanje na radnom mjestu, a 1991. kongres SAD-a donio je Glass Ceiling Act kako bi se zaštitilo ne samo žene, već i rasne manjine. Na tom tragu je i cilj najvećeg regionalnog festivala dizajna — promicanje različitosti i zagovaranje jednakosti, kreativnosti i suradnje u dizajnu.

Talijanske dizajnerice na ovogodišnjem Zagreb Design Weeku
Kao i svake godine, ZGDW ima državu partnera, a ovoga puta to je Italija. Ova zemlja je sinonim za dizajn. Od mode i namještaja, do automobila i brodova, talijanski dizajn globalni je predvodnik oblikovanja. Nemjerljiv utjecaj talijanske kulture na hrvatsku, odnosi se i na dizajn. Deseci hrvatskih dizajnera školovali su se i radili u Italiji, a Trst je desetljećima bio oaza dizajna izvan željezne zavjese. Vodeći se temom festivala, ZGDW u suradnji s Veleposlanstvom Italije predstavlja rad talijanskih dizajnerica i umjetnica. Talijanski dizajneri su dobro poznati u svijetu, no njihove su kolegice ostale u sjeni.

Proboj žena u dizajn trajao je desetljećima, put je bio polagan i mukotrpan. „Ja inzistiram, ja vrištim, nazivaju me gnjavatoricom, ali na kraju dobijem što hoću.“, izjavila je Paola Navone (r. 1950.). Najstariji izložak na zagrebačkoj izložbi, serija je pedagoških predmeta koje je 1907. dizajnirala Maria Montessori za vlastite potrebe, te stoga nije „ugrožavala“ muške dizajnere. Iako je takva situacija danas teško zamisliva, odnos prema dizajnericama u Italiji bio je bolji nego primjerice u SAD-u, zaključila je Suzanne Slesin u članku objavljenom 1981. u New York Timesu: „Kreativnost i uspjeh talijanskog dizajna početkom 1960-ih, stvorio je posebne okolnosti. Čak i prije vala feminizma 1970-ih, nekoliko se žena etabliralo kao dizajnerice i arhitektice, i to uspješnije nego njihove kolegice u SAD-u.“.


Zagrebačka izložba predstavlja rad talijanskih dizajnerica sve do danas i primjerice Elene Salmistraro, službene „veleposlanice dizajna“ koja i dolazi u Zagreb održati predavanje. Dolazi i Chiara Di Pinto iz Studiapepe, koji također izlaže. Njima će se pridružiti Fabio Novembre, u ovom trenutku možda najvažniji dizajner namještaja na svijetu. Sve troje talijanskih dizajnera održat će predavanja u subotu, 28. 9. „Dan talijanskog dizajna“ započet će u 14 sati projekcijom dokumentarnog filma o dizajnerskom i bračnom paru Vignellis, „Design Is One: The Vignellis“. Slijede predavanja dizajnera i panel koji će moderirati Zoran Jedrejčić, hrvatski dizajner i odličan poznavatelj talijanskog dizajna, s obzirom na to da je sedam godina radio u Milanu s Ettoreom Sottsassom. Dan završava „Italo Disco“ partyjem.

Izložbi dizajnerica posvećen je cijeli studio u Jadran filmu, prigodno preimenovan u „Talijanski paviljon“. Prostor će podijeliti s mini izložbom Calligarisa koji predstavlja četiri kultna, višestruko nagrađena, stolca iz svoje povijesti — ADEL i postpotrošački proizvodi OPS! od recikliranog tetrapaka, ZERO od reciklirane plastike i REEF od reciklirane plastike iz mora.


Niz gostujućih izložbi s drugog kraja svijeta
Posebnost ovogodišnjeg izdanja niz je gostujućih izložbi. Tri izložbe grafičkog dizajna dolaze iz Amerike. Svjetska prijestolnica dizajna 2024., aglomeracija Tijuana (Meksiko) / San Diego (SAD), predstavlja izložbu o međusobnim kulturnim utjecajima pod nazivom „Percepción Peculiar“. O istoj temi govori i izložba „Transborder Typeface“ koja dolazi u suradnji s Tijuana Design Weekom i Tipografía México.

Festival dizajna Local Chile predstavlja čileansku scenu grafičkog dizajna izložbom „Sur Emergente“, a direktor festivala i kustos izložbe, Joaquín Béjares H., održat će predavanje. U suradnji s Delegacijom Vlade Katalonije, katalonska udruga FAD predstavlja izložbu iz serije „Održive promjene — Moda za tjelesnu raznolikost“ o kojoj će predavanje održati Gemma Esteban Alert.

„Ove godine ugostit ćemo izložbe s festivala dizajna iz Čilea, Meksika i Španjolske. Do suradnje je došlo spontano. S vremenom smo osvijestili da svi mi koji organiziramo festivale ulažemo puno energije u organizaciju izložbi koje onda ostaju otvorene svega nekoliko dana (…) Kako smo se prije četiri godine učlanili u međunarodno udruženje festivala dizajna, World Design Weeks, postali smo dio globalne mreže koju čine 44 festivala, s više od tisuću događanja i milijun posjetitelja godišnje. Unutar mreže, pokrenuli smo inicijativu o globalnoj razmjeni izložbi. Ovo je prvi korak, vidjet ćemo kako će se to razvijati. Imamo podršku predsjednice, Isabele Roig i veliki potencijal za razvoj.“ izjavio je Daniel Tomić, direktor ZGDW“, izjavio je direktor ZGDW-a, Daniel Tomičić.


Modni četvrtak za Zagreb Design Weeku
Moda je u sociološkom, kulturnom i povijesnom smislu iznimno značajna grana industrije, a njena je širina dozvolila da u sebe implementira i druge značajne grane primijenjene umjetnosti poput modnog ili grafičkog dizajna. Zahvaljujući modnom dizajnu, funkcionalnost i estetika odjevnih predmeta dostigli su visok nivo, što modu svrstava u najatraktivnije sfere dizajna.


Zato je četvrtak, 26. rujna na ZGDW-u, posvećen upravo modi odnosno modnom dizajnu. Očekuju nas brojne izložbe, modna revija, radionica botaničkog ekoprinta na svili, ali i jedan hvaljen dokumentarac. Za početak, u studijima Jadran filma očekuje nas i „The Sustainable Challenge 2022: Fashion for body diversity“, izložba El Foment de les Arts, Disseny Hub Barcelona i Design Manchestera kojom se predstavlja projekt The Sustainable Challenge posvećen održivoj modnoj industriji. Inicijativa promiče modu kao alat koji olakšava društvenu uključenost, budući da su odjevni predmeti namijenjeni prilagođavanju svim tijelima, a ne obrnuto. Izložba će predstaviti šest projekata proizašlih iz maratona modnog dizajna koji se 2022. održao u Disseny Hub Barcelona.

Za one koji su željni filma, u 18 sati će se održati dokumentarac o Vivienne Westwood koju su zvali „majkom punka“. Vivienne je dizajnirala odjevne kombinacije Sex Pistolsa i tako pomogla oblikovati estetiku cijelog punk rock pokreta. Vrhunac „modnog dana“ sigurno će biti modna revija na kojoj će svoj dizajn predstaviti pet modnih dizajnera, odnosno brendova: SALICULA, SSYYNN, Vicko Racetin, VIRAGO i VLAAZ.

