Kao i svake godine u listopadu, Pariz postaje centar globalne umjetničke scene. Ovog puta, u velikom stilu, treće izdanje Art Basel Paris održava se prvi put u obnovljenom Le Grand Palaisu, uz jedinstveni performans Goshke Macuge za Miu Miu i otvorenja sezonskih blockbuster izložbi te novih galerija. Jednostavno, Pariz je ovih dana mjesto koje ne smijete propustiti!


Art Basel Paris preuzima Le Grand Palais
Kada su se vrata Art Basel Paris otvorila za VIP goste, grad je bio okupan suncem i činilo se kao da je ljeto opet u punom jeku. U raskošnom prostoru Grand Palaisa, okupilo se 195 galerija iz 42 zemlje, što je čak 41 više nego prošle godine u privremenom prostoru Grand Palais Éphémère, a 53 galerije su se ovdje predstavile po prvi put.

Rezultati su već prvog dana bili impresivni. Londonski White Cube prodao je jednu od svojih najskupljih slika, djelo Julie Mahretu “Insile”, za 9,5 milijuna dolara. Korejska galerija Kukje ponosno je prodala rad Lee Ufana za milijun dolara, dok je njujorška galerija Gladstone trgovala serijom radova Mikea Kelleyja za čak 2 milijuna dolara.


I naravno, budući da se sve događa u Parizu, modnoj i luksuznoj prijestolnici svijeta, neki luksuzni brendovi također sudjeluju u tjednu umjetnosti. Na primjer, za drugo izdanje Art Basel Shopa, koji je kurirala Sarah Andelman iz Colettea, Guerlain je stvorio parfem predstavljen u kutiji koju je dizajnirala Julie Beaufils (drugi proizvod ovog kozmetičkog diva, parfemsku bočicu, dizajnirao je jedan od najskupljih živućih umjetnika Lee Ufan).

Louis Vuitton, jedan od glavnih partnera Art Basel Pariza od prvog dana, predstavio je u najboljem dijelu glavne dvorane, na vrhu grandioznih secesijskih stepenica, posebnu izložbu posvećenu njihovom jedinstvenom partnerstvu s arhitektom Frankom Gehryjem, koji je prije 10 godina sagradio La Fondation Louis Vuitton i kreirao svoju prvu skulpturalnu torbu za ovu kuću.

Ovosezonski javni program također je uključivao umjetnička djela raspoređena po cijelom gradu – zamislite “Giant Triple Mushroom” Carstena Höllera na slavnom Place Vendôme, “L’Arbre Serpent” umjetnice Niki de Saint Phalle ispred Francuske akademije, brončanu bundevu Yayoi Kusame na aveniji Wilson ili Cesarov “Pouce” u Palais Royal. No to nije sve: neki drugi modni brendovi iskoristili su priliku da sudjeluju i otkrili su jedinstvene doživljaje upravo na vrijeme za pariški Art Basel. Na primjer, Burberry je predstavio šest povijesnih balonera, replike arhivskih modela, te tri dosad neviđene slike londonskog umjetnika Alvara Barringtona u njihovoj butiku na adresi Avenue Montaigne, udaljenoj samo pet minuta hoda od Grand Palais.

Miu Miu “Tales and Tellers”
Po prvi put Art Basel Paris udružuje se s modnim brendom kako bi podržao javni program sajma, otvoren za sve. Miu Miu je preuzeo Palais Iena, inače svoje redovito mjesto održavanja revija tijekom pariškog tjedna mode. Kultni prostor transformiran je u golemu instalaciju poljske interdisciplinarne umjetnice Goshke Macuge: dijelovi scenografije revije ostali su na mjestu od 1. listopada (poput divovske novinske biljke koja objavljuje posebno izdanje “The Truthless Times”), ali otkriveni su neki dodatni detalji, posebno izrađeni za Tjedan umjetnosti.

Ova jedinstvena izvedba pod nazivom “Tales and Tellers”, nastala u suradnji s Elvirom Dyangani Ose, kustosicom umjetnosti i direktoricom MACBA (Muzeja suvremene umjetnosti u Barceloni), stavlja u središte 35 feminističkih junakinja iz serije filmova “Women’s Tales” i umjetničkih intervencija s prethodnih Miu Miu revija, projiciranih na različitim ekranima, od iPhonea do laptopa.

Oživljene su kroz niz upečatljivih izvedbi, odjevene u najnovije Miu Miu kolekcije – na primjer, Carmen iz filma Chloe Sevigny recitira duhovitu feminističku stand-up komediju; mlada djevojka Jasmine iz svemira Agnès Varde priča nam o svom nesretnom romantičnom iskustvu s dečkom koji je mislio da je previše neobična za njega, dok top model Caterina iz kratke detektivske priče Laure Citarelle mijenja Miu Miu outfite pred našim očima. Na kraju se sve okupljaju u konferencijskoj dvorani i ujedinjuju udarcima rukama po stolu, simbolom feminističkog jedinstva i osnaživanja. Zaista fascinantno.
Dizajnerska blaga
Za drugo izdanje Design Miami.Paris, na nekadašnjem imanju Karla Lagerfelda na adresi Rue de l’Université, okupilo se više od dvadeset dizajnerskih galerija. Donijele su miks povijesnih remek-djela sa suvremenim dizajnerskim komadima.


Među istaknutim izlošcima su nikad viđeni brončani stol i stolice Lalannea iz Galerije Mitterand, crveno-zeleni kauč Tappeto Balante iz Galerije Rossella Colombari, plave stolice Campana Brothersa za Louis Vuitton, Prouvéova kuća Carnac postavljena u dvorištu galerije Downtown-LAFFANOUR te vintage zlatni Piaget satovi sa žad brojčanicima i Bulgari “Monete” narukvice ukrašene rimskim novčićima iz kolekcije trgovca antiknim nakitom Kerryja Berrebyja.

Sotheby’s se seli u novu zgradu
Sotheby’s je ove sezone preselio svoje pariško sjedište na adresu 83 Rue du Faubourg Saint Honoré, samo 200 metara od svog prethodnog prostora. Nova zgrada se prostire na 3000 četvornih metara (sada ima mjesta za sve, od restorana do vinskog podruma i luksuznog salona), a za preuređenje je bio zadužen francuski dizajner Hubert Le Gall, koji je odlučio zadržati staklene zidove u prizemlju kako bi svaki Parižanin mogao zaviriti u izložbu i dražbu, uživo s vanjske strane.

Tjedan otvaranja obilježile su dvije aukcije: “Surealizam i njegova ostavština” i “Modernité” (ukupna prodaja iznosila je 59,2 milijuna eura, s umjetninama koje su prodane po četiri puta većoj cijeni od procijenjene, poput Dalíjeve “Meditativne ruže” koja je prodana za rekordnih 3,9 milijuna eura umjesto procijenjenih 700.000). Također, izložene su najtraženije umjetnine posuđene od privatnih kolekcionara: poput prve crne Birkin torbe iz 1985. godine, kada je gospodin Dumas sreo Jane Birkin na letu iz Pariza za London. Torba je pripadala Jane Birkin (ima njezine inicijale i tragove njenih političkih naljepnica) prije nego što ju je prodala na aukciji Solodarité Sida kako bi prikupila sredstva za istraživanje AIDS-a 1994. godine.

Danas je torba u rukama privatnog kolekcionara i jedne od najstručnijih Chanel i Hermès specijalistica, Catherine B (neka od njenih djela možete otkriti u njenom butiku na Rive Gaucheu, Les 3 Marches de Catherine B).
Što vidjeti u Parizu?
Ako planirate posjetiti Pariz u nadolazećim mjesecima, ne propustite priliku da pogledate neke od najuzbudljivijih izložbi sezone koje su otvorene tijekom Art Weeka, potvrđujući još jednom da grad svjetlosti igra jednu od najvažnijih uloga na globalnoj umjetničkoj sceni.


Fondation Louis Vuitton stavlja u središte pažnje život i karijeru Toma Wesselmanna, vodeće figure pop arta, postavljajući ga uz bok američkim pop art velikanima (Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Jasper Johns i Jales Rosenquist), ali i umjetnicima iz svih krajeva svijeta koji su došli nakon njih. Bourse de Commerce predstavlja talijanski pokret Arte Povera, a Gagosian galerija otvara vrata u svjetlosni svijet Jamesa Turrella, čija je izložba otvorena do ljeta 2025.
