Veliki putopis Rim: što vidjeti, jesti i doživjeti u vječnom gradu?

Dora Olujić, koja već neko vrijeme živi u Rimu, napisala je dugačak putopis sa svim preporukama za posjet ovom veličanstvenom gradu
07.05.2024.
IMAGE SOURCE: Dora Olujić
RECOMMENDED

Poslovica kaže da svi putevi vode u Rim, što se sudeći po društvenim mrežama trenutno i događa. Dani su produžili, proljeće je stiglo, niskobudžetne kompanije lete u svih šesnaest pa je kratki bijeg iz stvarnosti logičan slijed događaja. Iako je moj putopis daleko od weekend getawaya, s obzirom na to da sam zagrebačku adresu na pola godine zamijenila rimskom, moram reći da je Rim savršena proljetna destinacija. Em je blizu, em je dobro povezan, em je čaroban, a shvatila sam da i koliko god da mu se vratiš uvijek ćeš imati neki novi doživljaj. Nakon tri mjeseca života u Rimu, istraživanja i isprobavanja, mogu reći da se osjećam domaće pa će upravo u tom smjeru ići i moje preporuke u nastavku.

Rim

Let, dolazak u Rim i vožnja po Rimu

Kao što sam već i prethodno spomenula, Rim je odlično povezan s Hrvatskom. Iako tijekom cijele godine postoji direktna Ryanair linija sa Zagrebom, te Croatia Airlines sa Splitom, sada se do Rima može puno jednostavnije jer se s dolaskom sezone pojačao intenzitet linija. Iz Dubrovnika, Splita ili Zagreba stižete Ryanairom ili Vuelingom za manje od 50 eura. Put od zračne luke Fiumicino do centra odlično je organiziran vlakovima po cijeni od 8 eura tako da je vožnja taksijem (cca 50 EUR) sasvim nepotrebna ako nemate puno stvari i 2+ ljudi. Karte za vlak mogu se kupiti uživo na automatima, ali puno jednostavnije je skinuti aplikaciju Trenitalia preko koje se u čas posla preko mobitela obavi sve. Uber ovdje možete zaboraviti jer ne funkcionira na način na koji smo svi naviknuli. Zbog određenih regulacija, Uber voze isključivo taksisti s licencama pa su cijene jednake kao i „normalni taksi“.

Taksi u Rimu s obzirom na monopol, kada usporedimo s drugim gradovima (osobito sa Zagrebom po kojem se vozimo za cca 4 eura), je poprilično skup. Gdje god da išli, ispod 15 eura je nemoguće proći. Ima još jedan detalj, a to je da u Rimu svi Talijani voze aute pa je upadanje u gužvu i prometni kolaps „everyday situation“. Zato ako se vozite autobusima naoružajte se strpljenjem jer preko dana je jako mala šansa da će na stanicu stići na vrijeme (Pro tip: Moovit aplikacija puno točnije pokazuje vrijeme dolaska autobusa od Google Mapsa). Zato je meni Metro najdraža opcija koju biram kad kod mogu, ali moram reći da je daleko od podzemne mreže glavnih europskih gradova.

Rim

Sami centar grada nema povezanost metro linijom, ali neka vas to ne brine jer se ono najbitnije bez problema može razgledat pješice. Inače najviše volim istraživat gradove šetnjom jer je to najbolji način da osjetim bilo grada i da se naučim orijentirat u prostoru. S ovakvim prometom u Rimu su mi noge još važniji saveznik pa ne čudi podatak od deset kilometara kao prosjek prijeđenih kilometara posljednja tri mjeseca. Ako se umorite od šetnje tu su još romobili i bicikli koji se mogu iznajmiti na svakom koraku uz pomoć aplikacije Ubera, Bolta i sličnih providera.

Rim – uzduž i poprijeko

Rim je jedan od najposjećenijih europskih gradova koji je u prethodnoj godini doživio svoj rekord s 35 milijuna posjeta. Broj kao broj ne znači previše, ali kako se sve više približava ljeto vidim što znače ti silni turisti u gradu od kojih se kroz centar jedva probijaš, a o dostupnosti i cijenama smještaja u sezoni bolje da ne pričam. Suvišno je i trošiti previše prostora o znamenitostima za koje znate čak i ako niste još nikad posjetili Rim. Colosseum, Pantheon, Fontana di Trevi, Španjolske stube, Piazza del Popolo, Piazza Navona, Vatikan …

Rim

Rim

Sve su to mjesta koja naravno nećete zaobići, ali Rim je više od same povijesti i grandioznih spomenika kojima se iznova diviš uz pitanje „kako je moguće da je ovo ljudska ruka napravila?“. Kada dolazim u neki grad na kratko i to po prvi put, rijetko gubim vrijeme na silna ulaženja i razgledavanje muzeja, crkva i ostalih spomenika. Za to se često nema vremena i teško da se može osjetit prava energija grada. Da ne kažem koliki se redovi čekaju na ulascima. Zato je ono što preporučujem, odabrat mjesta koja stvarno želite posjetit i nabavit karte čim prije preko interneta. A sad krenimo u otkrivanje Rima po dijelovima grada.

Rim

Vatikan i Prati

Krećemo uvijek od onog što nam je najbliže. S obzirom na to da je ovo moj kvart, a Papa prvi susjed kako se volimo zezat, vodim vas prvo kroz njega. Pojam Rima su Vatikan i Papa, ali ja još uvijek sebi ne mogu doći da se trenutno karte za Vatikanske muzeje ne mogu nabaviti po tri do četiri tjedna unaprijed. Iako sam tu već tri mjeseca, intenzivan život i stalna putovanja spriječila su me da odem u razgled, ali Vatikanski muzeji nisu se skinuli s moje to do liste jer u Hrvatsku sam rekla da ne dolazim bez da sam ih vidjela. Ovo je jedan od onih kojeg zaista vrijedi posjeti pa sam za njega bila spremna čekati preko sat vremena u redu za besplatni ulazak zadnje nedjelje u mjesecu – I did it! Za one koji ne znaju – prve nedjelje u mjesecu ulazi u sve muzeje u Rimu su besplatni, osim za Vatikanske muzeje gdje ovo pravilo vrijedi za zadnju nedjelju u mjesecu. Dakle, ako vam se datumi posjeta poklapaju, svakako iskoristite!

gastro

putovanja

Kad smo kod Vatikana, od srca preporučujem posjet nedjeljom jer upravo svake nedjelje u 12 sati Papa izlazi na prozor i daje blagoslov u trajanju od deset minuta. Prilika je to i da dođete malo ranije (oko 10 sati jer se treba proći security) pa prije blagoslova obiđete baziliku sv. Petra koja očarava veličinom, arhitekturom i dizajnom unutrašnjih stropova.

putopis

Nakon posjeta Vatikanu skoknite glavnom ulicom do rijeke Tiber gdje ćete uživati, s jedne strane u pogledu na St. Angelo dvorac, a s druge na rimske mostove i šetnicu uz rijeku gdje Rimljani rado trče. Osim toga iskoristite vrijeme za šetnju po kvartu Prati koji je pun kafića i restorana. Ovaj kvart malo je drugačiji od ostatka Rima jer u njemu ne vlada toliki kaos. Fasade zgrada i ulice pod pravim kutom više podsjećaju na mali Beč pa ako se želite odmorit od silnog naroda oko vas, popit kavu u miru, dobro pojest pa čak i u večernji izlazak, ovo je pravo mjesto.

gastro

Adrese za iće & piće

  • Sciascia – autentično talijansko mjesto za kavu na kojem se osjećaš kao da si se vratio u neka stara vremena.
  • Lumiere – iako rade cijeli dan, preporučujem ovo mjesto za kavu i doručak.
putovanja

buro

  • MAE brunch & speciality coffee – Talijani se stvarno drže svoga klasičnog i teško daju prostora modernim stvarima tako da se ljubitelji specialty kave ovdje neće previše usrećiti, ali evo jednog modernog mjesta.
  • Pergamino Caffe – uz zidine Vatikana uspjela sam pronaći još jedan specialty coffee u kojem osim kave imaju i odlične kroasane.
  • Ginny – bar koji funkcionira od jutra do večeri čija me terasa za dnevnu kavu oduševila, a interijer bara za talijanski aperitivo uz male zalogaje.
  • La Zanzara – u ovom restoranu ne smijete propustit tri stvari: artičoke na židovski način, lazanje od artičoka i tiramisu za desert koji je definitivno najbolji kojeg sam do sada jela.
lifestyle

  • Emerald’s – nakon večere u La Zanzari, par koraka dalje nalazi se ovaj bar koji će biti idealno mjesto za nazdravit kraju jedne večeri u Rimu.

Gianicolo i Trastevere

Ostanimo još na zapadnoj strani Tibera gdje se nalazi najživlji kvart u Rimu – Trastevere! Ovdje nije važno je li ponedjeljak, srijeda ili subota jer atmosfera je uvijek kao da je vikend. Restoran do restorana, bar do bara. Tako otprilike izgleda Trastevere koji je lijep za napravit đir po danu, ali definitivno destinacija na koju se dolazi navečer kada trgovi i pjacete postanu mjesto okupljališta mladih koji se druže, pijuckaju, pjevaju i plešu. Ovdje je teško ostat na mjestu kada čuješ gomilu koja u jedan glas pjeva poznatu Sara perche ti amo.

Rim

Ako volite panoramske poglede i romantične zalaske, must see kombinacija s Trasteverom je i brdo iznad – Gianicolo. Svima je poznata priča o tome kako je Rim nastao na sedam brežuljaka. Na prvu sam mislila da je Gianicolo jedan od njih, ali ne, prevarila sam se. Tih znamenitih sedam nalazi se na istočnoj strani Tibera pa se Gianicolo ne ubraja u njih. Bez obzira na to, brdo je koje ima svoju povijesnu, ali i filmsku priču. Ne zaboravite proći preko Fontane dell’Acqua Paola jer je upravo tu snimana scena iz filma La Grande Belleza koji je prije desetak godina osvojio Oscara za najbolji strani film. Sve u svemu, pogled na grad apsolutno vrijedi malo prethodnog cardia, ali nije loše znati da do gore možete bez problema i autobusom.

Adrese za iće & piće

  • Ombre Rosse – bar na Gianicolo brdu koji je savršeno mjesto za aperitivo predah i nakon šetnje uzbrdo i upijanja pogleda na grad.


Trapizzino – rimski street food koji je hibrid pizze i tramezzina u različitim kombinacijama. Toplo preporučam onaj punjen stracciatellom i slanim inćunima.


Mimi e Coco – simpatičan wine bar i restoran u kojem osim, naravno, tjestenina možete naručiti talijanske pinse. Radi se o jelu izgledom vrlo slično pizzi, ali nešto drugačijem u pripremi od same pizze.
Taverna Trilussa – prva talijanska taverna koja je uvijek puna i daje toplu atmosferu Italije, a pašte se serviraju u velikim metalnim tavama. Must try ovdje su punjeni cvjetovi tikvica i pržene artičoke.

  • Antica Pesa – pravi rimski restoran u kojem ćete jest najbolju carbonaru, ali stvarno!

  • Coffee Pot – ili kako ga ja volim zvat „naš bar“. Kombinacija fusion hrane, pića i izlaska. Moram priznat da nisam još probala hranu, ali izlasci ovdje su po mojoj mjeri, a ono što je najbolje je da ćete ovdje uglavnom naći Talijane, a ne strance.

Stari Rim

Preko Piazze Trilussa i mosta Sisto izlazimo iz Trastevera i prelazimo na drugu stranu rijeke. U ovom dijelu grada ima se štošta za vidjeti. Bez obzira na plan, dopustite si da se izgubite po uličicama ovog dijela grada jer tu se krije pravi duh grada. Nešto vam je sigurno poznato, a za neka mjesta možda niste čuli pa da ne propustite vidjet nešto, bolje je da skupim sve na jedno mjesto. Preko Campo de’Fiori i Piazze Navona stići ćete do Pantheona gdje ćete za ulaz ipak morat platiti 5€. Prošla su ona vremena kada je ulazak u Pantheon bio besplatan, a moram reći da Talijani nisu ni ludi. Jasno se vidi koliko poštuju svoju povijest i sve ono što im je povijest dala i bome to fino naplaćuju. Gdje bismo mi stigli kad bi se malo na njih ugledali po tom pitanju…

Na putu prema Fontani di Trevi nalazi se barokna crkva Ignacija Loyole vrijedna ulaska, a putem ćete proći preko spomenika na Piazzi di Pietra i trga gdje se nalazi talijanska Vlada i Parlament. Preko ceste ćete vidjeti Galeriju Alberto Sordi koja je nalik na poznatu Galeriju Vittorio Emanuele u Milanu. Doduše bez posebnih dućana koji se mogu naći u Milanu. Zadnja stanica prije Fontane di Trevi je prolaz Galerije Sciarra, a onda je vrijeme za bacanje novčića. Legenda kaže da ako baciš jedan novčić vratit ćeš se ponovno u Rim, ako baciš dva novčića pronaći ćeš ljubav ovdje, a treći će te vječno ostavit u Rimu. E pa sad, ako namjeravate duži ostanak u Rimu, znate što vam je činit.

Adrese za iće & piće

L’antico forno & Caffe Trevi – popularno mjesto s kroasanima od pistacije s pogledom na Fontanu di Trevi.
Barnum – još jedno od rijetkih specialty coffee mjesta u Rimu u blizini Piazze Navone gdje možete pojesti i doručak ili malo jači brunch. Napomena je da rade samo do 15.30, a rezervacije ne primaju.
All’Antico Vinaio – viralni sendviči za koje se čeka red. Moj je savjet da dođete u neko malo manje popularno vrijeme jer u vrijeme ručka i večere ćete morati bit jako strpljivi.


Osteria del Sostegno – skrivena iza Pantheona, ovo je još jedna prava talijanska adresa na kojoj morate probati artičoke alla Romana. U ova tri mjeseca svugdje sam ih jela, ali ovdje su mi bili za prste polizat.
Poldo e Gianna Osteria – i ovaj je restoran skriven u uličici koju teško da ćete vidjeti. Na izgled ništa posebno, ali znamo da izgled često vara jer ova osteria ima Michelinovu preporuku.


Alfredo – neka mjesta ostanu zapamćena i nakon petnaest godina kada sam kao djevojčica s mamom i tatom ovdje bila na poznatoj pašti s maslacem i tonu parmezana koju miješaju ispred tebe.
L’arcano – posebnost ovog restorana je u tome što je njegova vlasnica Splićanka Tanja koja se prije puno godina zaljubila u Rimu i tako ostala sve do danas. Sa svojim mužem već dugi niz godina drži ovaj talijanski restoran, a knjižnica sa šankom koju su uredili za posebna događanja je naprosto wow.


Camponeschi – nekoliko minuta od Campo de’Fiori nalaze se wine bar i restoran za kojeg sam dobila preporuku od Rimljana. Nakon posla ovdje se okupljaju domaći ljudi uz čašicu Camponeschi vina ili dobrog talijanskog aperitiva, a restoran koji se nalazi odmah pokraj je pravi old school restoran. Ako ste za neku finu večericu gdje ćete uživati uživat u ambijentu i pravoj talijanskoj posluzi, onda preporučujem ovo mjesto.


Piccolo Bucco – kažu da je jedna od najboljih pizza u gradu, a razlog zašto još to ne mogu potvrdit je jer ne primaju rezervacije, a red za mjesto čeka se otprilike kao i onaj za Vatikanski muzej na besplatnu nedjelju.
Salotto42 – koktel bar s pogledom na Tempio di Adriano (hram) i u kojem se svaku večer traži mjesto više.


Nodo – još jedno mjesto s koktelima za svaku preporuku, a nalazi se na pet minuta od Pantheona.

Srce povijesti – brda na kojima je nastao antički Rim

Vratimo se na dio gdje je sve počelo u dalekoj povijesti – sedam brežuljaka iz kojih se razvio Rim kakav poznajemo danas. Krenimo od Piazza Venezie na kojem se nalazi spomenik kralju Viktoriju Emanuelu II. Ulaz je slobodan, a naplaćuje se samo penjanje na sami vrh spomenika s kojeg imate savršen pogled na Via del Corso i cijeli centar Rima. Campidoglio, kao jedno od sedam brežuljaka na kojem se nalazi istoimeni Michelangelov trg, nemojte zaobići jer se od gore pruža savršeni pogled na Forum Romanum i brdo iz kojeg je sve počelo – Palatin.

Šetnicom koja ide od dna Campidoglia preko Forum Romanuma dolazite do Colosseuma. Moram bit iskrena da se ulazak unutra ne isplati previše. Impresivniji mi je izvana, ali vjerojatno je i do mog iskustva posjeta po najgoroj kiši i vjetru. Kako ja kažem svima koji mi dođu – slikala sam ja za tebe pa ne moraš trošit novac i vrijeme da uđeš.

Sljedeći na redu je Circo Massimo s kojim već dolazimo do trećeg rimskog brda – Aventina. Nikako nemojte zaboravit obići Vrt naranča – ovo je još jedan zen spot s divnim pogledom. Spuštanjem s brda Aventin dolazite u četvrt Testaccio za koju kažu da je ona s najboljim rimskim restoranima prije kojih svratite na Mercato Testaccio (tržnicu).

Adrese za iće & piće

Forno & Conti – iako ne pripada točno ovom dijelu grada već onom iznad Colosseuma i u blizini parka Viktorija Emanuela (metro A; stanica Vittorio Emanuele), ovo je moje omiljeno skandi vibe mjesto za kavu i kako ga ja volim nazvat – rimski Bread Club.


Caffè Doria – U unutarnjem dvorištu Galerije Doria Pamphilij nalazi se mjesto kao iz filmova koje je odličan zaklon od rimskih vrućina, ali imajte na umu da kavu u vanjskom dijelu ovdje ne poslužuju, već će vam reći da za kavu morate ići unutra.


NH Collection Roma Fori Imperiali – must go rooftop hotela na Piazza Veneziji s jednim od najljepših pogleda i savršeno romantičnom atmosferom.
Circoletto – samo ime sugerira da se bar nalazi tik uz Circo Massimo. Vibe na ovom mjestu dijametralno je suprotan gornjem. Ako volite cool i mladenački, ovo mjesto za aperitivo je pun pogodak i osjećat ćete se kao da ste u domaćoj atmosferi.


Angelina Tescaccio – moj omiljeni restoran u Testaccio. Unutra je atmosfera posebno topla, ali terasa koju imaju je mjesto koje zamišljate kada razmišljate o provođenju ljetne noći uz rimske specijalitete i čašicu Chianti vina.


Felice – restoran s tradicijom preko 80 godina kao još jedna adresa za pravu rimsku spizu.

Park Borghese i shopping

Za kraj sam ostavila jedno od mojih najdražih mjesta u Rimu, a to je park Borghese – njujorški Central park i londonski Hyde park. Nije ga nemoguće za proći pješice, ali iskustvo najma običnog bicikla ili bicikl autića je po meni najbolje jer ga se u sat vremena tako prođe uzduž i poprijeko. Ovdje se nalazi i jezero na kojem možete iznajmit brodiće za veslanje, ali moram reći da je veličina jezera neusporediva s onom, primjerice u parku Retiro u Madridu. Teško da ćete ga promašiti, ali ne zaboravite vidikovac s kojeg ćete najbolje vidjeti Piazzu del Popolo.

Nakon uživanja u prirodi, južnom stranom parka preko Ville Medici stižete na vrh Španjolskih stepenica. Nekad su bile poznate po tome što bi se na ovim stepenicama sjedilo i ćaskalo, ali danas se za sjedenje može dobit kazna komunalnih redara. Kad ste se spustili na dno vrijeme je da odahnete od razgledavanja i duboko udahnete za jedan dobar shopping jer se nalazite u centru svih mogućih brendova – od najskupljih prema prihvatljivima. Izgubite se po Via del Babuino, Via dei Condotti i Via del Corsu kao i malim uličicama koje se sijeku s ovima. Jer tko je vidio vratit se s putovanja bez nekog dobrog modnog suvenira?!

grad

Adrese za iće & piće

Faro – prvi specialty coffee u Rimu; nalazi se u četvrti iznad parka Borghese koju jako volim, a volim i ovo mjesto.


Hosteria del Mercato – odlično mjesto za započet dan u samom centru, a opet daleko od galame turista. Preporučujem kavu i slani kroasan s lososom.


Bulgari hotel – divno mjesto za popit kavu sa stilom, a interijer hotela je za stat i gledat pa malo i razgledajte tu divotu.

grad


MAIO – rooftop na vrhu shopping centra La Rinascente. Mjesto savršeno za jedan Aperol, ali posluga moram reći da je u najmanju ruku strašna. Pripremite živce na maksimum.

lifestyle

gastro


Le giardin de Russie – skriveni vrt hotela de Russie odmah pokraj Piazza del Popolo kao bajkovito mjesto za coffee break.
Trattoria della Stampa – mjesto s najmanjom kuhinjom koju sam vidjela i najviše stolova u prostoru s kojim raspolažu. Ovo je mjesto s dušom gdje ćete pojest odličan talijanski ručak.

putovanje


Zuma – na vrhu Fendi kuće smjestio se poznati svjetski restoran Zuma. Ovdje se naravno jede sushi, ali ako niste za večeru između 18 i 19 sati, na terasi možete popit aperitivo. Rezervacije za piće ne primaju, a pripazite na vrijeme kada dolazite jer od 19 kreću rezervacije za večeru.

Moram bit iskrena da unatoč svoj ljepoti ovog grada, nevjerojatnoj povijesti i odličnom duhu, ovaj grad možda ne bi bio moj no.1 za život. Biti turist u Rimu je jedno, ali živjeti u jednoj takvoj hektičnosti 365 dana u godini je nešto sasvim drugo. Previše turista, previše smeća, prečesti zvukovi sirena, premalo organiziranosti, nedovoljno razvijena metro mreža – sve su to neke od činjenica koje se nalaze na drugoj strani medalje.

grad

Imaš ljude koji savršeno funkcioniraju u neredu, a onda imaš jednu Splićanku koja kao da se odgajala u njemačkom redu, radu i disciplini. Zato meni za život dajte Madrid, a vi ako volite buku, galamu i južnjački duh onda, kako smo već gore naučili, bacite novčić u fontanu tri puta. Jer tko zna što vam život sprema. Do tad spritz u ruku, mozak na pašu, a noge u zrak nakon silnih kilometara po Rimu. Volim završit s lijepim pa ću za kraj reći – la vita è bella, a moje iskustvo ovdje zaista je dolce vita jer ipak živim u bella Italia!

Tekst napisala Dora Olujić

SAZNAJ VIŠE: