SEARCH

Ozempic Face: Znate li da Ozempic mijenja i kvalitetu vaše kože

Osim što lice čini starijim zbog brzog gubitka kilograma, nova saznanja ukazuju na to da popularni lijek uništava i samu elastičnost kože
27.10.2024.
IMAGE SOURCE: Pinterest
RECOMMENDED

Nekad mi se čini da ću vrištati ako još jednom čujem riječ Ozempic. Ako se osjećate poput mene, ovaj vam članak vjerojatno ne treba jer niste “u opasnosti”. No, ako razmišljate o tome kako nema ništa loše u korištenju ovog lijeka za skidanje nekoliko neželjenih kilograma ili sanjate o tijelu balerine bez sati provedenih u baletnoj dvorani, možda bi bilo dobro da ga pročitate. Ozempic je lijek za dijabetes, a čak i ako vas ne zanima zdravlje, već samo izgled – Ozempic face nije šala, što potvrđuje i porast broja facelifting operacija u Americi i svijetu upravo zbog njega.

Ali ovaj tekst nije o tome

Plastični kirurzi, koji tijekom operacija imaju priliku izbliza vidjeti tkiva pacijenata na Ozempicu, primjećuju nešto neobično: koža tih pacijenata ne ponaša se uvijek kao što bi se inače očekivalo. Već neko vrijeme, američki plastični kirurzi ističu da primjećuju značajnu razliku u kvaliteti kože kod pacijenata koji koriste GLP-1 lijekove u usporedbi s onima koji ih ne koriste. (Kada kažemo Ozempic, zapravo mislimo na sve GLP-1 lijekove; Ozempic se često koristi kao opći naziv za cijelu skupinu GLP-1 lijekova, slično kao što se riječ Botox koristi za neuromodulatore.)

Ozempic

Što se točno događa u koži i ostalim slojevima lica kada uzimate Ozempic? Još uvijek trebamo mnogo toga naučiti o Ozempicu i drugim GLP-1 lijekovima, budući da su relativno novi, ali evo što su plastični kirurzi dosad primijetili kad je riječ o kvaliteti kože: Ozempic uzrokuje da koža gubi elastičnost i ponaša se poput “razvučene gume”.

Ozempic: Nova saznanja o tome zašto koža gubi elastičnost kod uzimanja GLP-1 lijekova

Znamo da GLP-1 lijekovi, kao što je Ozempic, djeluju tako što oponašaju hormone koji reguliraju apetit i usporavaju probavu, čineći da se osjećate siti duže. Međutim, nije u potpunosti jasno što se događa na dubljoj razini u koži. Neki stručnjaci vjeruju da ti lijekovi mogu utjecati na sposobnost tijela da proizvodi kolagen i elastin, proteine odgovorne za održavanje čvrstoće i elastičnosti kože.

Ozempic

Jedna teorija je da GLP-1 lijekovi mogu “isključiti” određene matične stanice unutar kože koje signaliziraju proizvodnju ovih važnih proteina. Bez dovoljno kolagena i elastina, koža teže održava svoju strukturu, što rezultira opuštanjem i borama. Ovo je posebno zabrinjavajuće za pacijente koji brzo gube na težini, jer njihova koža možda neće imati dovoljno vremena da se prilagodi brzim promjenama.

Također treba uzeti u obzir hormonsku komponentu, posebno kod žena. Masne stanice proizvode estrogen, hormon koji pomaže održavati kožu zdravom i mladolikom. Kada se izgubi značajna količina masnog tkiva, razina estrogena može se smanjiti, što zauzvrat utječe na izgled kože. Žene u postmenopauzi, na primjer, mogu posebno primijetiti ubrzano starenje kože prilikom gubitka težine uz pomoć GLP-1 lijekova, jer već prirodno doživljavaju pad razine estrogena. Bez dovoljne količine estrogena, koža može postati suša, tanja i sklonija borama i opuštanju. Ova hormonska promjena, u kombinaciji s brzim gubitkom masnoće, može značajno utjecati na kvalitetu kože kod pacijenata koji koriste GLP-1 lijekove za mršavljenje.

Ozempic

Ozempic: Dugoročni učinci na elastičnost kože

Dok neke osobe mogu primijetiti da im se koža vraća u normalu nakon prestanka uzimanja GLP-1 lijekova i održavanja težine putem prehrane i vježbanja, relativno velik broj osoba može doživjeti trajne promjene. Budući da su ovi lijekovi relativno novi, još uvijek ne postoje dugoročne studije o tome kako utječu na elastičnost kože tijekom vremena. Neki stručnjaci zabrinuti su da bi promjene u kvaliteti kože mogle biti trajne kod određenog broja ljudi, osobito kod onih koji brzo izgube veliku količinu kilograma. Nekirurški tretmani, poput radiofrekventne mikroiglice, mogu pomoći u stimulaciji proizvodnje kolagena, no rezultati uvijek mogu varirati ovisno o pojedincu i nisu zagarantirani.

SAZNAJ VIŠE:
Kristina Mikulić
| 24.04.2022.