NASA je podijelila najoštriju sliku dalekog svemira ikad snimljenu

NASA-in James Webb Space Teleskop snimio je najoštriju i najdublju sliku daleke skupine galaksija ikad čime je NASA napravila korak više u proučavanju dalekog svemira
12.07.2022.
IMAGE SOURCE: NASA/Instagram

„Ovo je mali korak za čovjeka, ali veliki za čovječanstvo“ rekao je Neil Armstrong sletjevši na Mjesec. I ova se izreka svaki put koristi kada uspijemo zagrebati još jedan centimenar više po svemiru, što se čini beznačajno, ali toliku težinu važnosti nosi. Nove tehnologije i veliki mozgovi NASA-e omogućili su da korak po korak otkrijemo još jedan dio svemirskog prostranstva te na taj način dobivamo nova saznanja o tome kako svemir funkcionira, ali i nama samima. Hoćemo li u potpunosti otkriti tajne svemire teško je reći, ali jučerašnji dan je potvrdio da smo na dobrome putu. Jučer je za vrijeme eventa u Bijeloj Kući, predsjednik SAD-a Joe Biden pokazao NASA-inu fotografiju skupine galaksija pod nazivom SMACS 0723. Ova fotografija je do sad najoštrija i najdublja fotografija dalekog svemira ikad zabilježena i to zahvaljujući revolucionarnom James Webb Space teleskopu.

Tisuće galaksija, uključujući i one objekte koji se najslabije vide, pojavile su se u vidokrugu NASA-inog James Webb Space Teleskopu. Webbova slika pokriva samo komadić neba veličine zrna pijeska koje netko drži u ruci. Za ovu fotografiju dubokog svemira zaslužan je Webbov instrument za bliski infracrveni spektar imena NIRCam. Fotografija je nastala kompozicijom slika koje su snimane na različitim valnim duljinama s ukupnim vremenom snimanja od 12 sati i 30 minuta. Tehnologija Wenn teleskopa donijela nam je najoštriju sliku galaksije s potpunom dubinom. Do sada je titulu teleskopa s najdubljim fotografijama svemira nosio Hubble, ali je tron u potpunosti preuzeo James Webb Space.

Fotografija prikazuje skupinu galaksija SMACS 0723 i to onakvu kakva je postojala prije čak 4,6 milijardi godina. Webbova infracrvena kamera savršeno je izoštrila te daleke galaksije pa na slici imamo priliku vidjeti i one sićušne, blijede strukture koje nikad prije nisu viđene. Ovakav uspjeh omogućuje znanstvenicima da više nauče o masama, starosti, povijesti sastavu galaksija, dok Webb teleskop bude marljivo tražio najstarije galaksije u svemiru. Dostignuće je zaista veliko, pogotovo za sve one znanstvenike i inženjere iz triju svemirskih agencija koji su radili 20 godina na James Webb Space Teleskopu vrijednom 10 milijardi dolara. Dok nam teleskop ne dostavi novu fotografiju dalekog svemira, uživajmo u ovoj već živućoj slici koja nas dosita vraća ravno u prošlost.

SAZNAJ VIŠE: