Čini se da je pažnja javnosti u godini iza nas bila usmjerena samo prema modnim gigantima i načinima na koje navigiraju kroz krizu koja trese tržište luksuza, kao i prema silnim promjenama na čelu velikih dizajnerskih brendova. Neovisni i manji brend ostaje po strani i teže je no inače izdvojiti se i pronaći svoje mjesto na zasićenoj sceni. Izdvojili smo zato nekoliko dizajnerskih imena koji polako, ali sigurno grade svoje brendove i profiliraju se kao nova kreativna struja koja će tek ostaviti traga na modnom planu. Za neka od njih možda ste već načuli, nakon što su predstavili kolekcije na tjednima mode i pokupili modne nagrade, no vrijeme je da im posvetimo više prostora. Upoznajte ih i stavite ih na listu brendova koje pratite.
Hodakova
Ellen Hodakova Larsson pokupila je prošle godine LVMH nagradu za najbolju mladu dizajnericu čime je zaslužila i veću pažnju javnosti. Švedski brend pokrenut je 2021. godine, a Hodakova se ističe upcycle tehnikama u radu, koristi vrlo nekonvencionalne materijale i svakodnevne predmete koje spretno transformira u jedinstvene kreacije kojima pleše na granici koncepta i nosivosti.


Uz posvećenost održivosti i prenamjeni starih materijala, Hodakova ima snažnu i prepoznatljivu estetiku, a njezin top napravljen od žlica nosila je Cate Blanchette – vjerujemo samo jedna od poznatih lica koja će se prikloniti zanimljivom radu ove dizajnerice.
S.S. Daley
I Steven Stokey Daley koji stoji iza brenda već iza sebe ima slavne obožavatelje među kojima je Harry Styles koji je prošle godine sjedio u prvom redu na predstavljanju njegove kolekcije, a neke njegove kreacije već je nosio u glazbenim spotovima.

Daley je 2022. godine pokupio LVMH nagradu za najboljeg mladog dizajnera, na temelju impresivnih kolekcija koje uporište imaju u britanskom tradicionalnom stilu. Na prošlom Tjednu mode dizajner je prikazao prvu kolekciju ženske odjeće koja je dobila mahom vrlo pozitivne recenzije, a netom prije je primio Nagradu kraljice Elizabete II za britanski dizajn. Očekujemo još više od ovog dizajnera koji tradicionalne britanske uniforme donosi u osvježenom i pomaknutom izdanju kroz uzorke, boje i teksture.
Av Vattev
Antonio Vattev odjenuo je Paula Mescala u kardigan na vezanje, kao i Charli XCX u haljinu inspiriranu rock scenom 70-ih za jedan od njezinih nastupa. Dizajner je diplomirao na Central Saint Martinsu, neko vrijeme je proveo radeći za Saint Laurent, a 2020. pokreće svoj brend za koji kreira kolekcije inspirirane rock ikonama i glazbenom scenom sedamdesetih i osamdesetih godina. Samim tim, u središtu njegovog rada je oslobođenje, bunt i snaga. Av Vattev se oslanja na muške krojeve koje oblikuje kao androgene te nadograđuje korištenjem proreza, zakovica i resica. Osim toga, poigrava se elementima streetweara.


ALAINPAUL
Rođen u Hong Kongu 1989. godine, Alain Paul osam godina kasnije s obitelji seli u Francusku. Djetinjstvo i formativne godine proveo je, kako navodi na stranici brenda, u svijetu elitnog baleta koji je od njega zahtijevao visoku disciplinu. Ovaj profesionalni plesač u dobi od 18 godina traži novi medij za kreativno izražavanje i pronalazi ga u modnom dizajnu.

Pridružio se braći Gvasalia u Vetementsu 2014. godine, od 2018. do 2022. radi u dizajnerskom timu Virgila Abloha, a svoj brend pokreće 2023. Inspiriran djetinjstvom, dizajner u kolekcijama reinterpretira baletsku uniformu u suvremenu i svakodnevnu, što je pokazao na Tjednu mode u Parizu gdje je do sada predstavio tri kolekcije. Sofisticiranost, elegancija i jednostavnost odlikuju njegove kreacije.


Julie Kegels
Belgijska dizajnerica pokrenula je brend 2024. i debitirala na prošlom Tjednu mode u Parizu kolekcijom za koju je koristila elemente surferske kulture koje je suprotstavila pariškom chicu. Diplomirala je na Royal Academy of Fine Arts u Antwerpenu, a vizija kojom se vodi u stvaranju je izazvati i promijeniti konvencionalne postavke odjeće i arhetipa koje tradicionalna moda inače odijeva.

