Zima je vrijeme kada kosa odlučuje igrati protiv nas. Prije bih prala kosu svakih četiri-pet dana, sada već drugi dan izgledam kao da sam umakala glavu u maslinovo ulje. Nošenje kape isto ne pomaže, ali ako ne stavim kapu znam da mi idući dan ne gine Aspirin i čaj. Grijanje koje isušuje zrak, a time i kožu, kao i sveprisutni stres, čine da mi vlasište brže postane masno. Može li se ovaj problem riješiti “treningom kose”, kako mnogi tvrde na društvenim mrežama? Trend ‘hair training’ izazvao je brojne polemike oko njege kose, a mi ćemo ga sada razotkriti zajedno.

Što je ‘hair training’?
‘Treniranje kose’ ili ‘hair training’, kako ste mogli vidjeti na TikToku, podrazumijeva postupno produljenje razmaka između pranja kose s ciljem da vlasište počne proizvoditi manje sebuma. Ideja je da manje pranja smanjuje potrebu vlasišta da se brani prekomjernom proizvodnjom ulja. Na prvu zvuči logično, ali je li to tako jednostavno? Naravno, mnogi koji se bore s masnom kosom gledaju na ovo kao nešto nemoguće, ali kreatori u svojim videima su poprilično uvjerljivi, no, to im je posao.
@tessapeay “Scientists say you can’t train your hair” 🧐… YES, this is anecdotal evidence BUT I’ve watched all 5 of my sisters go from daily washes to 5-7 days between & reporting less grease after time js 🤷♀️ hhairtiktokhhairtokhhaircarerrosemarywaterhhairinspohhairgoalshhairoilingttessapeayrrosemaryoilhhairstylehhealthyhairhhairdosanddontshhairgrowthhhairtipshairgrowthtutorial hairwashroutine
♬ Monday Tuesday – Fat Cat

Nažalost, za većinu ljudi ovaj pristup neće dati željene rezultate. Proizvodnja ulja na vlasištu ponajviše ovisi o genetskim faktorima, hormonima i vanjskim uvjetima, a ne o učestalosti pranja. Ako vam je kosa masna drugi dan nakon pranja, to nije zato što ju često perete, već je to način na koji vaše vlasište funkcionira. Istovremeno, pokušaj produljenja razmaka između pranja može izazvati i probleme. Ako vlasište prirodno proizvodi puno ulja, odgađanje pranja može dovesti do nakupljanja mrtvih stanica, prljavštine i sebuma, što povećava rizik od svrbeža, upala i peruti. Umjesto toga, ključno je pronaći ravnotežu.

Međutim, postoje situacije u kojima prečesto pranje kose, pogotovo agresivnim šamponima, može poremetiti prirodni balans kože i dovesti do pretjerane proizvodnje sebuma. Ako ste primijetili da vam kosa izgleda masnije nego prije, možda je vrijeme da razmotrite nježnije proizvode.
Skinlick “Root Cause Sebum Balance”
Ovaj šampon volimo zbog njegovih prirodnih sastojaka i sposobnosti da regulira masno vlasište, a da pri tom ne isušuje vlasi. Formula s probiotičkim fermentima, pirokton olaminom i koprivom uravnotežuje mikrobiom, a možete ga koristiti svaki dan.

Kerastase “Bain Divalent”
Šampon za masni korijen i osjetljive vrhove. Temeljito pročišćava vlasište, uklanjajući višak masnoće i neutralizirajući neugodne mirise. Lagana formula osmišljena za postizanje svježine i ravnoteže vlasišta.

Ouai “detox Shampoo”
Pretjerali s korištenjem suhog šampona? Ovaj koncentrirani šampon s jabučnim octom temeljito uklanja nečistoće, masnoću i ostatke proizvoda za stiliziranje, kao i naslage od tvrde vode. Kosa ostaje osvježena i nevjerojatno čista.

L’Oreal Scalp Advanced “Anti oilness”
Vlasište je također koža, ali znatno složenija. Oksidacija sebuma i mikropukotine na površini vlasišta mogu izazvati brojne probleme. Lagana gel formula ovog šampona učinkovito uklanja ostatke proizvoda, znoj i višak masnoće, pružajući osjećaj svježine i čistoće.

Na kraju, učestalost pranja kose ovisi o vašem tipu vlasišta, načinu života i osobnim preferencijama. Ako vježbate ili nosite puno proizvoda za stiliziranje, možda ćete morati prati kosu češće. Dakle, ne oslanjajte se na sve što vidite na TikToku, nismo svi ista “sorta”.