Imamo savjete kako savladati ‘blow dry’ tehniku kod kuće

U zadnje vrijeme su najpopularnije tehnike stiliziranja koje ne koriste toplinske alate - no, jesu li zaista 'air dry' metode bolje od 'blow dry' frizura?
22.04.2025.
IMAGE SOURCE: Pinterest/Instagram/@kirsty_ackermann/@chloebbbb/La Ligne/Kerastase/Alfaparf Milano/Redken/Sol de Jainero
RECOMMENDED

Kome lijepa frizura ne bi popravila raspoloženje? Sama pomisao da imam čistu kosu i još da ona izgleda kao iz salona ima efekt sličan dobitku na lutriji. Nije da znam kakav je osjećaj dobiti na lutriji, ali pretpostavljam da je slično. Šalim se, naravno, ništa se ne može usporediti s dobrom frizurom. Taj “good hair day” je nešto čemu svi težimo, a najgore je kad se dogodi onda kad ne idemo nigdje nego doma gledamo film i jedemo lošu hranu. No, zašto takva kosa mora biti uopće samo za posebne prilike? Nekako se svi pomirimo s time da nismo u stanju sami sebi napraviti dobar “blow dry”. Ili nemamo alate ili ne znamo pravilnu tehniku i vrlo brzo odustajemo. “Blow dry” frizura je nešto najlakše što možete napraviti za sebe, a radi nevjerojatnu promjenu.

Air Dry ili blow dry?

Blow dry frizura je neosporivo jedna od najpopularnijih jer pruža volumen, sjaj i postojanost. Ova tehnika može transformirati kosu iz beživotne u “spremna za crveni tepih” u trenu. Bez obzira želite li valove, ravnu frizuru ili jednostavno prirodan, messy look – stvar je u pripremi kose. Uvijek se priča o tome da pretjerano povlačenje kose svakog dana ju može oštetiti i da brže puca. Stoji, ali koliko ju peglanje može oštetiti, ovo je ništa. Istina, feniranje može uzrokovati oštećenja ako se ne izvodi pravilno ili ako se ne koristi termalna zaštita. U zadnje vrijeme su najpopularnije “air drying” metode kao i “overnight curls” koji smanjuju upotrebu toplinskih alata na minimum. Logično bi bilo zaključiti da je ta metoda zdravija za kosu, no varamo li se?

blow dry frizura

Studija provedena na Sveučilištu Yonsei u Koreji pokazala je da kosa može apsorbirati i do 30% svoje vlastite težine u vodi, što znači da se dok je mokra, njena struktura znatno mijenja. Voda stavlja veliki pritisak na veze koje državaju kosu na okupu, uključujući i snažne keratinske veze. Zbog toga je mokra kosa izuzetno osjetljiva i sklonija pucanju. Dugotrajno zadržavanje vlage može naštetiti strukturi vlasi i uzrokovati slabost i lomljivost. U usporedbi s tim, pravilno izvedeno feniranje na nižoj temperaturi može biti zdravija opcija jer se kosa brže suši i manje vremena provodi u tom osjetljivom stanju. Ključno je ne koristiti previsoku temperaturu i ne držati fen preblizu kosi, već odabrati umjerenu toplinu i postupno sušiti kosu uz primjenu termalne zaštite.

blow dry frizura

Blow dry frizura kreće od pripreme kose

Pravilno feniranje počinje s odgovarajućom pripremom kose. Prije šamponiranja, preporučuje se raščešljavanje kose četkom s prirodnim vlaknima, kako bi se ravnomjerno rasporedila prirodna ulja i spriječilo kasnije zapetljavanje. Tijekom pranja koristite hidratantni šampon i regenerator prilagođen vašem tipu kose. Regenerator se nanosi od sredine dužine prema vrhovima kako bi se izbjeglo prekomjerno mašćenje vlasišta, a kako bi se kosa lakše raščešljala, možete koristiti široki češalj dok je regenerator još na kosi. Ako motate kosu u ručnik, koristite onaj od mikrofibre koji neće oštetiti kosu trenjem.

blow dry frizura

Savjeti za sušenje

Prilikom feniranja, preporučuje se početi sa sušenjem na niskoj temperaturi i postepeno povećavati toplinu. Kosu treba sušiti držeći fen najmanje 15 cm od vlasi i ne zadržavati ga predugo na jednom mjestu. Koristite nastavak za fen koji ravnomjerno raspoređuje toplinu i sprječava oštećenje kutikule. Kada je kosa oko 80% suha, možete nanijeti leave-in regenerator ili lagano ulje za dodatnu hidrataciju.

Kad je kosa 90% suha, krenite sušiti s okruglom četkom za završno oblikovanje i dodatno fiksiranje oblika. Dijelovi kose oko lica su najvažniji te gornji slojevi kose. Držite dio po dio visoko tangentno na vlasište kako biste imali kontrolu nad korijenima. To će eliminirati zapinjanje i omogućiti kontrolu napetosti. Nemojte presušiti dio. Ako nije u redu, navlažite ga i počnite ispočetka. Sva šteta nastaje ako nastavite sušiti kosu koja je već suha. Rađe ju ostavite lagano vlažnom da se ona osuši na zraku. Za kraj možete koristiti ulje ili serum za dodatni sjaj. Super je Alparaf Milano Semi di Lino Cristalli Liquidi serum koji zaglađuje i štiti kosu.

blow dry frizura

Najbolja zaštita od topline

Prije početka sušenja, važno je nanijeti kvalitetan termalni zaštitni sprej. Neki od najboljih proizvoda uključuju Redken Quick Blowout, koji štiti kosu od topline do 230°C i ubrzava sušenje, Color Wow Speed Dry Blow-Dry Spray koji dokazano skraćuje vrijeme feniranja za 30% bez isušivanja, te Kerastase Defence Thermique koji ne samo da štiti od topline, već i smanjuje lomljenje vlasi. Odličan je i Sol De Jainero Brazilian Joia Milky Leave In regenerator koji hidratizira, otpetljava, njeguje suhe vrhove i štiti kosu od lomljenja te pruža zaštitu od topline.

SAZNAJ VIŠE:
Kristina Mikulić
| 27.12.2022.