Znate li tko stoji iza spotova regionalnih zvijezda? Upoznajte Anu Cindrić

Ana Cindrić bavi se režijom i montažom spotova i dio je novog vala kreativaca naše scene
09.03.2025.
IMAGE SOURCE: Mirta Cindrić
RECOMMENDED

Više od 13 milijuna pregleda broji spot za pjesmu “Anđeo” koju ste, sigurna sam, čuli i pjevušili barem jednom ove godine. Jedni od najuspješnijih glazbenika mlade generacije Miach i Hiljson Mandela izbacuju hitove među kojima je “Anđeo” najnoviji, a u kombinaciji s dobrim spotom, pjesma poprima dodatnu dimenziju. Tko stoji iza vizuala i spotova? Miach je već u nekoliko navrata surađivala s Anom Cindrić i Lukom Matkovićem – duom koji stoji iza spotova najvećih regionalnih zvijezda. Od Nuccija, Bube Corellija, Devita ili Baksa, Ana i Luka videospotovima unose svježu energiju na našu scenu i vizualnim pričama podižu ljestvicu. Mi smo razgovarali s jednom polovicom dua, s Anom Cindrić, 26-godišnjakinjom koja je magistrirala ekonomiju, ali se bavi fotografijom, režijom i montažom glazbenih spotova.

Za početak, kako je išao vaš put i kako ste se našli u ovom poslu?

Od malena sam se htjela baviti nekim kreativnim poslom i baš svašta me zanimalo – od plesa, glazbe, glume – ali dugo nisam znala odakle bi krenula i čemu bi se konkretno posvetila. Za vrijeme studiranja su me počeli zanimati glazbeni spotovi i fotografija, koja mi je postala hobi. Nedugo nakon toga sam upoznala Luku Matkovića i malo po malo počela raditi s njim, prvo kao fotograf na snimanjima, zatim sam počela snimati na VHS kameri, zatim osmišljavati scene i režirati i na kraju i montirati spotove. Sad sve radimo zajedno već 4 godine i mislim da super surađujemo.

Između videa i fotografija, S kojom medijem se osjećate ugodnije i u čemu se osjećate ‘slobodnije’?

Preferiram video jer volim kretnju koju video pruža, a fotografija ne. Mislim da je lakše izraziti i prikazati što želiš kad se svjetlo kreće, scena se i lik se kreću, i zbog toga bih rekla da se osjećam slobodnije pri izradi videa.

ana cindrić

Koliko vam je važna sloboda u radu, i kako je zapravo definirate?

Mislim da je sloboda u radu jako važna ako želiš ostati zadovoljan i sretan u ovom (i svakom kreativnom) poslu i ako želiš ostat svoj. Isto tako bih rekla da je bitno i nekad se prepustiti tuđim idejama i na taj način proizvesti nešto što sam inače ne bi, jer se i iz takvog pristupa uvijek nešto novo nauči.

spotovi su posljednjih nekoliko godina na našem prostoru na nekoj višoj razini, došao je val svježih, suvremenih ideja, novih kreativaca… Kako na to gledate iz trenutne pozicije i koja je vaša perspektiva? Koliko se teško probiti na sceni?

Super je da ima sve više ljudi koji se bave ovim poslom i da ima sve više novih i zanimljivih ideja i pojedinaca koji to vole raditi. Drago mi je da se pridaje sve veća važnost spotovima, da se u njih ulaže i da se ta scena dovodi na novu razinu. Mislim da ima mjesta za svakog tko je tog željan, tko je marljiv i tko se trudi biti originalan. Uvijek se primijeti i proširi kad se napravi nešto fora i svježe i za takve je ljude samo pitanje vremena kad će se uspjeti probiti.

https://www.instagram.com/p/DE0AoxatpAp/?hl=en&img_index=1

Surađujete li na svim spotovima s Lukom Matkovićem? Kako izgleda vaš timski kreativni proces i provedba ideje u djelo?

Da, na svakom spotu radimo zajedno u timu i nadam se da će tako ostati, jer ne postoji nitko s kim bi radije surađivala pored njega. Luka Matković je jedan od najtalentiranijih i prije svega, najmarljivijih pojedinaca na našim prostorima, a ako se mene pita i šire, čast mi je da mogu surađivati s takvom dobrom osobom i takvim kreativcem! Što se tiče našeg kreativnog procesa, najčešće to izgleda tako da nam se izvođač javi za spot i pošalje pjesmu, mi razmišljamo “sto na sat” u svako doba dana i bacamo ideje dok oboje ne smislimo nešto što se i jednom i drugom sviđa. Imamo vrlo sličan ukus i stil pa nam se nije teško usuglasiti oko vizije za spot. Nakon toga slijedi puno sati utrošenih u organizaciju, snimanje i najviše u montažu i to je to, spot je gotov.

Do sada ste surađivali s dosta regionalnih zvijezda nove generacije. Koja suradnja je za vas bila prijelomni trenutak? Imate li omiljenu?

Svaka suradnja je jedinstvena i posebna jer nam je omogućila rad s novim izvođačem s kojim do tad nismo radili i s kojim možemo isprobati nešto novo što odgovara baš toj osobi i što možda nismo mogli s nekim drugim ranije.Kada je riječ o omiljenoj, stvarno je nemoguće izdvojiti jednu (smijeh). Da sad izdvojim par spotova, za 5 minuta bih se sjetila još jednog i još jednog i još jednog…

https://www.instagram.com/p/Cj3TVyZr6so/?hl=en&img_index=1

Što smatrate da je presudno za uspjeh u vašoj branši?

Ustrajnost, originalnost, marljivost i prilagodljivost za početak. Mislim da svatko tko to stvarno želi i tko se trudi može i uspjeti u tome na ovaj il onaj način.

Postoje li neke lekcije koje ste do sada naučili?

Uh, naravno da postoje, ali teško mi je izdvojiti konkretan primjer. Možda je bitnija lekcija koju i dalje učimo, a to je da se ne trebamo stalno “razvlačiti” na sto strana i da treba uzeti i vremena za sebe.

Rekla bih da imate prepoznatljiv vizualni potpis u spotovima, no kako biste ga vi opisali? Postoje li neke odrednice/standardi kojih se u radu, vizualno, uvijek držite?

Možda bi bilo lakše nekom drugom objektivno opisati naš stil. Meni je teže opisati ga jer se ne držimo određenog “seta pravila” i nacrta pri rađenju spotova. Mogu reći da prirodno često gravitiramo prema mračnijim scenama, modernoj i clean estetici i brzoj montaži.

ana cindrić

Koliko je u radu dominantan vaš stil, a koliko se on mora prilagoditi stilu i estetici izvođača? Postoji li balans?

U pravilu se izvođači javljaju za spotove jer im se sviđa naš stil spotova i, na sreću, nam stvarno vjeruju da ćemo napraviti spot koji će i njima i nama biti super. Rekla bih da nam daju slobodu pri kreiranju spota, ali naravno da svaki spot prilagođavamo izvođaču da bi njemu/njoj potpuno odgovarao.

Postoji li netko od svjetskih redatelja ili vizualnih umjetnika koga biste izdvojili kao nadahnuće, osobu u čijem radu uživate?

Postoji jako puno ljudi čiji rad cijenim, bilo da pratim sve što rade ili da sam vidjela barem jedan spot, film ili reklamu na kojoj su radili. Ako ću nekoga izdvojiti, onda su to Valentin Petit i Cole Bennett kao neki od njih koje možda najviše pratim.

https://www.instagram.com/p/C3YHQ-otevR/?hl=en&img_index=1

Što za vas čini dobar video spot? Koji su najveći izazovi kod pričanja ovakve vizualne priče?

Meni je dobar spot prvenstveno onaj koji dobro prati pjesmu, znam da je to logično, ali kad se vibe pjesme uspije točno “upiknuti” i prikazati vizualno, mislim da pjesmu pomaže dići na novu razinu i slušatelju, tj gledatelju, dodatno pomaže stvoriti osjećaj koji i sama pjesma nastoji prenijeti. Rekla bih da je najveći izazov pokušati napraviti nešto novo i originalno u doba kad je zapravo skoro sve već viđeno.

SAZNAJ VIŠE:
Matija Pavleković
| 17.06.2026.